در سال ۹۹، نزدیک به دوهزار تُن سویابین تولید شد

content_admin
یکشنبه ۱۴۰۰/۲/۵ - ۱۷:۴۴
در سال ۹۹، نزدیک به دوهزار تُن سویابین تولید شد

۵ ثور ۱۴۰۰
آمارهای وزارت زراعت، آبیاری و مالداری نشان می‌دهد که در سال ۱۳۹۹خورشیدی، یک‌هزارو ۹۹۷ متریک‌تُن سویابین در سراسر کشور تولید شده است. کاپیسا با تولید ۹۳۰ تُن بیشترین تولید را داشته است. در این ولایت، پارسال ۶۲۰هکتار زمین سویابین کشت شده بود.
بلخ، هرات، ننگرهار، پروان، تخار، بغلان، کندز، لغمان و هلمند نیز در تولید سویابین نقش مهم داشته‌اند.
به‌صورت کل در سراسر کشور یک‌هزار و ۶۲۴ هکتار زمین تحت کشت سویابین بوده است. سویابین یک گیاه سرشار از پروتین و ویتامین است که دارای ارزش غذایی زیاد می‌باشد.
کشت سویابین از سال ۲۰۰۳ ترویج یافت و اکنون به یک قلم زراعتی مهم تبدیل شده و در اکثریت ولایات کشت می‌شود. وزارت زراعت، آبیاری و مالداری به‌منظور گسترش و ترویج بیشتر کشت سویابین برای دهاقین در مرکز و ولایات قطعات نمایشی سویابین نیز ساخته است.

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۴۰۰/۳/۳۰ - ۱۶:۲۳
Background image

قرارداد ساخت کانال آبیاری شاخ‌قند لوگر امضا شد

۳۰جوزای ۱۴۰۰
قرارداد ساخت کانال آبیاری «شاخ‌قند» ولسوالی محمدآغه ولایت لوگر، از سوی مسوولان پروژه اضطرار و تامین مواد غذایی، EATS، مربوط به وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، به امضا رسید.
. . .

یکشنبه ۱۴۰۰/۳/۳۰ - ۱۶:۲۰
Background image

به ۳۶۰ خانم در در دایکندی در باره کشت و عملیات زراعتی سبزیجات آموزش داده می‌شود

۳۰جوزای ۱۴۰۰
به ۳۶۰ تن از زنان در ولایت دایکندی که برای‌شان قبلاً باغچه‌های خانگی توزیع شده است، در باره کشت و عملیات زراعتی سبزجات آموزش داده می‌شود.
سید عبدالواحد فیروزی رییس اداره. . .

یکشنبه ۱۴۰۰/۳/۳۰ - ۱۵:۳
Background image

بیش از ۳۶هزار دوز واکسین حیوانی در کندز توزیع شد

۳۰جوزای ۱۴۰۰
ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت کندز، ۳۰هزار و ۸۰۰ دوز واکسین نوع بروسلوز RV برای تطبیق بالای بزغاله و پنج‌هزار و ۴۰۰ دوز واکسین نوع S19، برای تطبیق بالای گاو، به هفت. . .

BACK TO NEWS