مرد فاریابی که زندگی‌اش را با ساخت یک باغ رونق بخشید

mail-admin
مرد فاریابی که زندگی‌اش را با ساخت یک باغ رونق بخشید

۲۴ سرطان ۱۳۹۸
محمدهاشیم نام دارد و باشنده اصلی قریه «غزاری» ولسوالی خواجه سبزپوش ولایت فاریاب است. او در در دشوارترین و ناامن‌ترین شرایط امنیتی هم مایوس نشده و به کار کردن در باغی که از طریق برنامه‌ی ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت برایش ساخته شده، مصروف است.
محمدهاشیم از گذشته‌ها مصروف کار دهقانی بوده و در زمین‌هایش بیشتر غله‌جات کشت می‌کرد. او نمی‌توانست حاصلات مناسبی از زمین‌های زراعتی خود به‌دست بیاورد. اما، حالا با باغی که از طریق برنامه‌ی ملی باغداری و مالداری وزارت به مساحت سه جریب زمین برایش ساخته شده، توانسته منبع خوب درآمد داشته باشد. در این باغ انگور، گیلاس و آلو کاشته است.
محمدهاشیم می‌گوید در سال‌ جاری نزدیک به دوصدوپنجاه‌ هزار افغانی از حاصل یک جریب باغ آلو به‌دست بیاورد و این رقم با رفع حاصل یک جریب باغ انگور، دو برابر خواهد شد. او می‌افزاید که قبلاً به‌دست آوردن پول از طریق کار در مزرعه قابل تصور نبود.
محمدهاشیم با ابراز خرسندی از برنامه ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت، می‌گوید او در نظر دارد تا در سال‌جاری و سال‌های آینده سایر زمین‌های زراعتی خود را نیز به باغ‌ درختان میوه تبدیل کند. او که در گذشته از وضعیت نامناسب اقتصادی رنج می‌برد، اکنون قادر شده تا وضعیت اقتصادی خانواده‌ی خود را به سمت مثبت رونق دهد.