عبدالستار،‌ قهرمان تلاش در عرصه‌ی باغداری: از هر جریب باغ، ۷۲۵ کیلو بادام بادام می‌گیرم

content_admin
عبدالستار،‌ قهرمان تلاش در عرصه‌ی باغداری: از هر جریب باغ، ۷۲۵ کیلو بادام بادام می‌گیرم
۱۰ سرطان ۱۳۹۹
نامش عبدالستار است. شخصی کم‌حرف اما مودب و بسیار زیرک. او سابقه‌ی کار بیش‌تر از ۲۰ سال در بخش باغداری دارد.
عبدالستار از ناحیه دوم شهر ایبک مرکز ولایت سمنگان است. او یک خانواده ۱۲ نفری را سرپرستی می‌کند. درآمد او اما تنها حاصلات باغداری‌اش می‌باشد که سالانه از باغش به دست می‌آورَد. عبدالستار چهار جریب باغ بادام، آلو و گیلاس دارد. از این میان، در حدود سه جریب زمینش باغ بادام است.
عبدالستار که باغداری را از سیستم سنتی و کهنه آغاز کرده بود، شش سال پیش، شامل پروژه‌ی ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت شد. او از نخستین باغداران ولایت سمنگان بود که با سیستم باغداری کهنه خداحافظی کرده و با رهنمودهای کارمندان پروژه‌ی ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت در ولایت سمنگان به باغداری مدرن روی آورد و حالا با شیوه‌های جدید باغداری، کار و درآمد می‌کند.
عبدالستار حالا یک باغدار تمام‌عیار و مسلکی شده است. او که به لهجه‌ی شیرین محل‌شان صحبت می‌کند، گفت: «حاصلات ما در گذشته‌ها چندان خوب نبود، هر سال درخت‌های ما را بیماری‌ها از بین می‌برد و نمی‌دانستیم که چی کار کنیم، به همین خاطر نمی‌تانستیم حاصلات خوبی از باغ‌های‌مان به دست بیاریم.»
حالا اما او می‌افزاید، از زمانی که کارمندان پروژه‌ی «NHLP» در منطقه آن‌ها آمدند و برای‌شان باغهای جدید ساختند و باغ‌های سابق‌شان را نیز تحت پوشش قرار دادند، اکنون عبدالستار و دیگر باغداران، طریقه‌های شاخه‌بُری، دواپاشی، برداشت حاصل، «ملچ»کردن درختان و دیگر مهارت‌های باغداری را آموخته‌اند و با به کار بردن این مهارت‌ها، حاصل باغ‌های‌شان نسبت به گذشته ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.
عبدالستار می‌گوید: «دسترخوان خانواده ما نسبت به گذشته بسیار رنگین‌تر شده و پیسه‌ی خوبی همه‌ساله از حاصل باغ‌مان به دست می‌آریم که همه به خاطر فعالیت‌های پروژه – NHLP- و کارمندان زحمت‌کش این پروژه، برای ما، به دست آمده است.»
عبدالستار با توجه به تجربه و کارش، می‌گوید که انتظار و پیش‌بینی دارد که در امسال از هر جریب باغ بادامش به طور متوسط تا ۷۵ سیر (۷۲۵ کیلو) بادام حاصل بگیرد و از حاصل هر جریب باغ بادام، در حدود ۱۸۰ هزار افغانی به دست بیاورَد که این رقم را در گذشته‌ها هرگز باغداران در این ولایت نتوانسته بودند از هر جریب زمین باغ بادام، به دست بیاورند.
بادام سمنگان در کشور و حتا بیرون از کشور، شهرت بلندآوازه‌ای دارد. بیش‌تر بادام تولید شده در این ولایت، به بازارهای بیرون کشور صادر می‌شود.
در حال حاضر هر کیلو بادام درجه‌یک در سمنگان، تا ۸۰۰ افغانی فروخته می‌شود.
عبدالستار که حالا هم‌مانند یک قهرمان در بخش باغداری در منطقه‌ی‌شان معروف شده است، می‌گوید، اکثر همسایه‌های‌شان، زمین‌های‌شان را برای ساخت باغ و پرورش باغ، به طور سالانه برای او اجاره می‌دهند، تا آن‌ها نیز هم‌مانند عبدالستار در آینده، پول خوبی را از طریق فروش فراورده‌های زراعتی‌شان به جیب بزنند.