فراوانی تولید گلپی در کندز: ۴۰ درصد حاصلات در بیرون از ولایت مصرف می‌شود

mail-admin
یکشنبه ۱۳۹۹/۹/۳۰ - ۱۱:۸
فراوانی تولید گلپی در کندز: ۴۰ درصد حاصلات در بیرون از ولایت مصرف می‌شود

۳۰ قوس ۱۳۹۹
ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت کندز، می‌گوید که امسال  ده‌ها هکتار زمین در این ولایت گلپی کشت شده است. این ریاست پیش‌بینی کرده که از این ساحه بیش از یک‌هزار  تُن حاصل به دست می‌آید.
عبدالهای قرلق رییس زراعت ولایت کندز، می‌گوید که میزان حاصلات گُلپی در این ولایت امسال در مقایسه با سال گذشته افزایش خواهد داشت. او گفت آب‌وهوای مناسب برای کشت گُلپی، افزایش علاقه‌مندی دهقانان و گسترش ساحه‌ی کشت از دلایل عمده‌ی افزایش حاصلات گلپی است.
رییس زراعت کندز گفت که سال گذشته در حدود ۴۴ هکتار زمین گلپی کشت شده بود و از آن در حدود یک‌هزار و ۱۲۲ متریک تُن حاصل به دست آمد.
مرکز کندز و ولسوالی‌های علی‌آباد، خان‌آباد، امام‌‌صاحب و چهاردره از جمله مناطقی‌اند که بیش‌ترین گلپی را تولید می‌کنند. آقای قرلق می‌گوید از هر جریب زمین در این ولایت به طور اوسط ۷۳۰ سیر، معادل پنج هزار و ۱۱۰ کیلو گلپی حاصل به دست می‌آید. به گفته وی، مارکیت‌های داخلی و ولایت‌های همجوار مراکز فروش این محصول می‌باشد و حدود ۶۰ درصد آن در داخل ولایت مصرف و ۴۰ درصد دیگر به ولایات هم‌جوار از جمله کابل به مصرف می‌رسد.
توزیع وسایل جدید زراعتی، آموزش روش‌های جدید و راهنمایی‌های تخنیکی از جمله کارهایی است که ریاست زراعت کندز برای دهقانان گلپی‌کار انجام داده است.
کندز، یکی از ولایات شمال‌شرقی کشور است که حدود ۷۰ الی ۷۵ درصد مردم آن، به زراعت و مالدارى مشغول‌اند و از شمار ولایت‌هایی است که بیش‌ترین گلپی را سالانه تولید می‌کند.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۴۰۰/۷/۲۹ - ۱۱:۵
Background image

جلسه کمیته تخنیکی وزارت در رابطه به پروژه ملی جلوگیری از تخریب زمین برگزار شد

٢٩ میزان  ۱۴۰۰ هـ.ش
١٤ ربیع الاول ۱۴۴۳ هـ.ق
این جلسه با حضور مولوی عبدالرحمن راشد سرپرست وزارت زراعت، مولوی شمس الدین شریعتی معین  آبیاری و منابع طبعی و اعضای کمیته تخنیکی وزارت زراعت. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۷/۲۹ - ۹:۵۳
Background image

جلسه چگونگی جمع‌آوری عواید وزارت زراعت برگزارشد


٢٩ میزان ۱۴۰۰
جسله‌ی تحت رهبری فضل‌الباری‌ فضلی معین مالی و اداری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری دایر شد و در آن روی توحید و شامل ساختن عشر و زکات در عواید وزارت زراعت بحث صورت گرفت.
در. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۷/۲۸ - ۱۴:۲۳
Background image

به ۴۳۸ کارگر در ولایت سمنگان مواد غذایی توزیع شد

۲۸ میزان ۱۴۰۰ هـ.ش
۱۳ ربیع الاول ۱۴۴۳ هـ.ق
برنامه غذایی جهان (WFP) روند توزیع بسته‌های مواد غذایی و کمکی به ۴۳۸ کارگر‌ی که در مقابل غذا تحت دو برنامه «واترشید» و «حفر شبکه‌های آبرسانی». . .

BACK TO NEWS