القاح مصنوعی بُزهای محلی در بامیان؛ ۷۳۸ بُز به منظور افزایش تولید شیر القاح شد

mail-admin
چهارشنبه ۱۴۰۰/۳/۵ - ۱۱:۴۸
القاح مصنوعی بُزهای محلی در بامیان؛ ۷۳۸ بُز به منظور افزایش تولید شیر القاح شد

۵جوزای ۱۴۰۰
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، از طریق پروژه مصونیت غذایی و معیشت خانواده‌ها، HFLS، با همکاری مالی اداره انکشافی سویس، SDC، به کمک اداره خوراک و زراعت ملل متحد، FAO، برنامه القاح مصنوعی بز‌ها را به منظور اصلاح نسل این حیوانات و افزایش شیر در ولایت بامیان آغاز کرده و تاکنون ۷۳۸ راس بُز القاح مصنوعی شده است. هدف اصلی راه‌اندازی این برنامه، بهبود مصونیت غذایی خانواده‌ها و رسیدگی به مشکل سوءتغذی در چهار ولسوالی ولایت بامیان می‌باشد.
بامیان به عنوان یکی از ولایت‌های سردسیر، آب ‌و هوای مساعد برای مالداری به ویژه پرورش بُز دارد.
برنامه القاح مصنوعی بُزها با استفاده از تلقیح سپرم منجمد نسل «سانین- Saanen»، در سال ۲۰۲۰ در چهار ولسوالی بامیان آغاز شد.
نسل بزهای سانین اکثراً سفید رنگ است و در مناطق سردسیر توافق بهتر دارد. این نسلی از بُزها در بیشتری کشورهاى اروپایى پرورش و نگهدارى می‌شوند. مقدار تولید شیر آن‌ها به طور اوسط به ۴.۱۲۰ لیتر در روز می‌رسد و بلندترين ريکارد آن ۲۸۵۶ ليتر شیر در طول دوره شيردهى سالانه ثبت شده است. درصدى شحم شير آن در حدود ۳.۳ درصد است و جسامت این بُزها در مقایسه با نسل‌ بُزهای محلی نسبتاً کلان‌تر است. وزن جنس مونث به ۶۳ تا ۷۷ و از جنس مذکرش به ۸۰ تا ۱۰۰ کیلوگرام می‌رسد.
نسل بُزهای سانین از دوره حیات اقتصادی بیشتری برخوردار است و در هردوره تولیدمثل، دو چوچه می‌دهد.
پروژه مصونیت غذایی و معیشت خانواده‌ها، قبل از آغاز روند القاح مصنوعی بُزها، به منظور تطبیق موثر و بهتر این برنامه، سیزده کارمند بخش مالدارای ریاست زراعت ولایت بامیان و کارمند ساحوی بخش وترنری چهار ولسوالی را به شکل فنی و عملی در بخش القاح مصنوعی بُزها، آموزش و امکانات لازم را در اختیارشان گذاشته است.
ارقامی که از نتیجه القاح مصنوعی بُزهای محلی توسط آمریت مالداری و صحت حیوانی اداره زراعت، آبیاری و مالداری ولایت بامیان جمع‌آوری گردیده، نشان می‌دهد که هشتاد درصد بُزهای القاح شده باردار است و از جمله بیش از هفتادوشش درصد آن‌ها ولادت کرده است. بُزغاله‌هایی که در نتیجه القاح مصنوعی این بُزها متولد شده، جنس مونث آن ۵۰.۶ درصد و میزان تلفات‌شان بعد از بارداری در حدود دو درصد بوده است.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۴۰۱/۹/۱۷ - ۱۳:۳۷
Background image

تلاش‌های عملی بر توسعه جنگلات در پنجشیر 

۱۷ قوس ۱۴۰۱ هـ.ش
ریاست زراعت، آبیاری و مالداری پنجشیر از تلاش‌های عملی بر احیای مجدد جنگلات در این ولایت خبر می‌دهد.
حافظ عبدالمجیب مشفق رئیس زراعت، آبیاری و مالداری پنجشیر گفت که کار. . .

پنجشنبه ۱۴۰۱/۹/۱۷ - ۱۳:۳۶
Background image

تثبیت زمین‌های غصب شده در غور توسط کمیته جلوگیری از غصب و استرداد زمین‌های امارتی 

۱۷ قوس ۱۴۰۱ هـ.ش
کمیته تخنیکی ولایتی جلوگیری از غصب و استرداد املاکات امارتی چندین قطعه املاک امارتی را در ولسوالی‌های  تیوره و پسابند  ولایت غور را تشخیص، تثبیت و نقشه برداری نمود.
مول. . .

پنجشنبه ۱۴۰۱/۹/۱۷ - ۱۳:۳۳
Background image

ایجاد دو برنامه آموزشی برای دهقانان در ولسوالی میر بچه کوت ولایت کابل 

۱۷ قوس ۱۴۰۱ هـ.ش
ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت کابل دو کورس آموزشی را در دو حوزه ولسوالی میربچه کوت که شامل ۱۳ قریه میشود با حضور داشت ملک صاحبان قریه جات ذکر شده ایجاد نمود.

BACK TO NEWS