یک دهقان بدخشانی: کشت با روش‌های نو باعث افزایش ۴۵ درصدی حاصلاتم شد

mail-admin
یک دهقان بدخشانی: کشت با روش‌های نو باعث افزایش ۴۵ درصدی حاصلاتم شد
یک دهقان بدخشانی:
کشت با روش‌های نو باعث افزایش ۴۵ درصدی حاصلاتم شد
۷ سنبله ۱۳۹۹
پاینده‌محمد یک تن از دهقانان ولسوالی شهدای ولایت بدخشان، می‌گوید که استفاده از روش میکانیزه در کشت لوبیا حاصلاتش را ۴۵ درصد بیش‌تر ساخته و میزان مصرف آب در کشت‌وکارش را کاهش داده است.
پاینده‌محمد هشت سال است که مصروف کشت لوبیا و دیگر سبزیجات است. او پیش از این، از روش کشت سنتی کار می‌گرفت و هر سال، حاصلاتش کم و مصرف آبش زیاد می‌شد. اما امسال، وزارت زراعت، از طریق پروژه سکتوری حوزه‌ی دریایی پنج آمو (PARBSP) یک مزرعه نمایشی لوبیا برایش ساخت.
پاینده‌محمد، سال گذشته از دو جریب زمین حدود یک هزار کیلو گرام لوبیا به دست آورد، اما امسال با ساخت یک مزرعه‌ی نمایشی، از دو جریب زمین یک‌هزار و ۴۵۰ کیلو گرام لوبیا به دست آورده است. قابل ذکر است که ساخت این مزرعه‌ی نمایشی از سوی بانک انکشاف آسیایی تمویل و از سوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری تطبیق شده است.
پروژه سکتوری حوزه دریایی پنج آمو برای حدود ۳۰۰ تن از زنان و مردان زراعت‌پیشه، مهارت‌های هموارسازی زمین، کشت بته‌ها، خیشاوه، شیوه‌های آب دادن و جمع‌آوری حاصلات را آموزش داده است.
فهیمه اکبری یک تن از شرکت‌کننده‌گان این برنامه‌ی آموزشی در ولسوالی شهدا است. خانم فهیمه می‌گوید: «ما سابق لوبیا را به شکل قدیمی در حویلی‌ها و مزرعه‌های‌مان کشت می‌کردیم که حاصلات و کیفیتش چندان خوب نبود. به این خاطر که ما شیوه‌های نو خیشاوه، آب دادن و جمع‌آوری حاصلات‌مان را به قسم اساسی یاد نداشتیم و همین باعث شده بود که حاصل خوب به دست نمی‌آوردیم. با این آموزش‌ها ما همه‌ی شیوه‌های نو خیشاوه، آب دادن، مصرف کود و جمع کردن حاصلات را به شکل معیاری یاد گرفتیم.»
باید گفت که با کشت به روش‌های جدید، از جمله با مزرعه‌های نمایشی، در مقایسه با کشت به شیوه‌های سنتی، حاصلات بیش‌تر و خوش‌کیفیت‌تر به دست می‌آید.