در ۱۳۹۹ چهار فارم تکثیر ماهی ساخته می‌شود

content_admin
شنبه ۱۳۹۸/۱۱/۱۹ - ۱۵:۳۰
 در ۱۳۹۹ چهار فارم تکثیر ماهی ساخته می‌شود

۱۹ دلو ۱۳۹۸
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در سال ملی ۱۳۹۹ روی تقویت زمینه‌های ماهی‌پروری کار می‌کند و قرار است چهار فارم تکثیر ماهی در ولایت‌های کابل، پنجشیر، بامیان و بلخ ساخته شود.
اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می‌گوید که هر یک از این چهار فارم، قرار است سالانه ۲۸ میلیون چوچه‌ماهی تولید کند.
آقای رستمی گفت که بر اساس طرح انکشاف ماهی‌پروری که توسط وزارت زراعت تهیه و توسط شورای عالی اقتصادی تأیید شده است، وزارت زراعت پس از این در کنار ایجاد فارم، روی ساخت فارم‌های تکثیر ماهی بیش‌تر کار می‌کند، تا برای سکتور خصوصی فرصت‌های رشد ماهی‌پروری را فراهم کند.
سخنگوی وزارت زراعت گفت که در ۱۳۹۹ مبلغ ۴۵ میلیون افغانی برای ساخت چهار فارم تکثیر ماهی اختصاص داده شده است.
این در حالی است که در همین سال، وزارت زراعت، از طریق پروژه‌ی باغداری و مالداری خود ۸۰ فارم ماهی‌پروری را برای سرمایه‌گذاران سکتور خصوصی می‌سازد.
اکبر رستمی گفت که در سال‌های اخیر، سرمایه‌گذاری‌ها در بخش رشد تولید ماهی افزایش یافته است. او گفت که در سال گذشته ۳۵۰ فارم ماهی‌پروری را وزارت زراعت ساخته است که باعث افزایش تولید گوشت ماهی شده است.
سال گذشته افغانستان ۱۰ هزار تن گوشت ماهی تولید کرده بود که امسال با توجه وزارت زراعت، میزان تولید به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تن، رسیده، یعنی یک هزار و ۵۰۰ تن در تولید گوشت ماهی افزایش به میان آمده است.
این افزایش، در پی ساخت ۳۵۰ فارم ماهی‌پروری به دست آمده است. سال گذشته میزان ماهی‌پروری‌ها در کل کشور دو هزار فارم بود که امسال با ساخت ۳۵۰ فارم جدید به دو هزار و ۳۵۰ فارم رسیده است.
نیاز مردم افغانستان به گوشت سفید، معمولاً بر اساس فرهنگ حاکم در این کشور، با خوردن گوشت مرغ برطرف می‌شود اما اگر ماهیان خوش‌کیفیت در داخل کشور تولید شود، بیش‌تر شدن مصرف ماهی به بیش‌ترشدن میزان مصونیت غذایی نیز در میان خانواده‌ها در افغانستان خواهد انجامید.
باید گفت که اخیراً طرح پنج ساله‌ای را که وزارت زراعت، آبیاری و مالداری برای رشد ماهی‌پروری در کشور ساخته بود،‌ از سوی شورای عالی اقتصادی تأیید شد.

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۴۰۰/۳/۳۰ - ۱۶:۲۳
Background image

قرارداد ساخت کانال آبیاری شاخ‌قند لوگر امضا شد

۳۰جوزای ۱۴۰۰
قرارداد ساخت کانال آبیاری «شاخ‌قند» ولسوالی محمدآغه ولایت لوگر، از سوی مسوولان پروژه اضطرار و تامین مواد غذایی، EATS، مربوط به وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، به امضا رسید.
. . .

یکشنبه ۱۴۰۰/۳/۳۰ - ۱۶:۲۰
Background image

به ۳۶۰ خانم در در دایکندی در باره کشت و عملیات زراعتی سبزیجات آموزش داده می‌شود

۳۰جوزای ۱۴۰۰
به ۳۶۰ تن از زنان در ولایت دایکندی که برای‌شان قبلاً باغچه‌های خانگی توزیع شده است، در باره کشت و عملیات زراعتی سبزجات آموزش داده می‌شود.
سید عبدالواحد فیروزی رییس اداره. . .

یکشنبه ۱۴۰۰/۳/۳۰ - ۱۵:۳
Background image

بیش از ۳۶هزار دوز واکسین حیوانی در کندز توزیع شد

۳۰جوزای ۱۴۰۰
ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت کندز، ۳۰هزار و ۸۰۰ دوز واکسین نوع بروسلوز RV برای تطبیق بالای بزغاله و پنج‌هزار و ۴۰۰ دوز واکسین نوع S19، برای تطبیق بالای گاو، به هفت. . .

BACK TO NEWS