در ۱۳۹۹ چهار فارم تکثیر ماهی ساخته می‌شود

content_admin
شنبه ۱۳۹۸/۱۱/۱۹ - ۱۵:۳۰
 در ۱۳۹۹ چهار فارم تکثیر ماهی ساخته می‌شود

۱۹ دلو ۱۳۹۸
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در سال ملی ۱۳۹۹ روی تقویت زمینه‌های ماهی‌پروری کار می‌کند و قرار است چهار فارم تکثیر ماهی در ولایت‌های کابل، پنجشیر، بامیان و بلخ ساخته شود.
اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می‌گوید که هر یک از این چهار فارم، قرار است سالانه ۲۸ میلیون چوچه‌ماهی تولید کند.
آقای رستمی گفت که بر اساس طرح انکشاف ماهی‌پروری که توسط وزارت زراعت تهیه و توسط شورای عالی اقتصادی تأیید شده است، وزارت زراعت پس از این در کنار ایجاد فارم، روی ساخت فارم‌های تکثیر ماهی بیش‌تر کار می‌کند، تا برای سکتور خصوصی فرصت‌های رشد ماهی‌پروری را فراهم کند.
سخنگوی وزارت زراعت گفت که در ۱۳۹۹ مبلغ ۴۵ میلیون افغانی برای ساخت چهار فارم تکثیر ماهی اختصاص داده شده است.
این در حالی است که در همین سال، وزارت زراعت، از طریق پروژه‌ی باغداری و مالداری خود ۸۰ فارم ماهی‌پروری را برای سرمایه‌گذاران سکتور خصوصی می‌سازد.
اکبر رستمی گفت که در سال‌های اخیر، سرمایه‌گذاری‌ها در بخش رشد تولید ماهی افزایش یافته است. او گفت که در سال گذشته ۳۵۰ فارم ماهی‌پروری را وزارت زراعت ساخته است که باعث افزایش تولید گوشت ماهی شده است.
سال گذشته افغانستان ۱۰ هزار تن گوشت ماهی تولید کرده بود که امسال با توجه وزارت زراعت، میزان تولید به ۱۱ هزار و ۵۰۰ تن، رسیده، یعنی یک هزار و ۵۰۰ تن در تولید گوشت ماهی افزایش به میان آمده است.
این افزایش، در پی ساخت ۳۵۰ فارم ماهی‌پروری به دست آمده است. سال گذشته میزان ماهی‌پروری‌ها در کل کشور دو هزار فارم بود که امسال با ساخت ۳۵۰ فارم جدید به دو هزار و ۳۵۰ فارم رسیده است.
نیاز مردم افغانستان به گوشت سفید، معمولاً بر اساس فرهنگ حاکم در این کشور، با خوردن گوشت مرغ برطرف می‌شود اما اگر ماهیان خوش‌کیفیت در داخل کشور تولید شود، بیش‌تر شدن مصرف ماهی به بیش‌ترشدن میزان مصونیت غذایی نیز در میان خانواده‌ها در افغانستان خواهد انجامید.
باید گفت که اخیراً طرح پنج ساله‌ای را که وزارت زراعت، آبیاری و مالداری برای رشد ماهی‌پروری در کشور ساخته بود،‌ از سوی شورای عالی اقتصادی تأیید شد.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ - ۹:۵
Background image

کمپاین نهال‌شانی در سرپل آغاز شد

۲۸ دلو ۱۳۹۸
ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت سرپل، روند نهال‌‌شانی و ایجاد فضای سبز در این ولایت را آغاز کرده است.
کمپاین نهال‌شانی با غرس نهال در مقر کندک اردوی ملی، با حضور مقام. . .

دوشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ - ۱۲:۴۶
Background image

نمایشگاه گلفوود این بار با حضور ۵۶ شرکت افغان

۲۸ دلو ۱۳۹۸
نمایشگاه بین‌المللی گلفوود، که دیروز در دبی آغاز شده، تا سه روز ادامه می‌یابد. امسال در این نمایشگاه ۵۶ شرکت افغان حضور دارند که ۲۶ تای آن محصولات زراعتی را به نمایش می. . .

دوشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ - ۱۲:۱۶
Background image

به هشت‌صد خانم در جوزجان تخم سبزیجات توزیع شد

۲۸دلو ۱۳۹۸
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، از طریق برنامه ملی باغداری و مالداری، به هشت‌صد خانم در ولایت جوزجان، شانزده نوع تخم با کیفیت سبزیجات توزیع کرده است.
تخم این سبزیجات به هشت زن. . .

BACK TO NEWS