حاصل تربز کندز امسال به حدود ۱۰۰ هزار تُن می‌رسد

content_admin
پنجشنبه ۱۳۹۹/۳/۲۲ - ۱۱:۱۴
حاصل تربز کندز امسال به حدود ۱۰۰ هزار تُن می‌رسد
۲۱ جوزای ۱۳۹۹
ارزیابی‌ها و پیش‌بینی ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت کندز، نشان می‌دهد که میزان حاصل امسال پالیزهای تربز در این ولایت، به حدود بیش‌تر از ۱۰۰ هزار تُن می‌رسد.
عبدالهادی قرلق رییس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت کندز، می‌گوید که امسال شرایط اقلیمی برای پالیزهای تربز مساعد بود و همین‌طور کشت‌ آن افزایش داشته است. او گفت: «ساحه تحت کشت تربز در سال جاری حدود سه‌هزار و ۴۶۰ هکتار زمین است و تولید آن نیز بیش از ۱۰۰ هزار متریک تن تخمین می‌شود.»
سال گذشته حدود سه هزار و ۳۳۴ هکتار زمین در کندز تربز کشت شده بود و از آن بر اساس ارزیابی‌ها، حدود ۹۳ هزار و ۳۵۲ تن تربز به دست آمد.
رییس زراعت کندز گفت: «امسال در حدود ۱۲۶ هکتار زمین تربز کشت شده بیش‌تر شده و همین طور به صورت تخمینی، نزدیک به هفت هزار تُن در تولید تربز افزایش خواهد آمد.»
رییس زراعت کندز افزود که امسال، پالیزهای خربزه نیز حدود ۱۷ هکتار بیش‌تر شده است. او گفت: «ساحه تحت کشت خربزه در سال جاری حدود چهار هزار و ۳۶۵ هکتار و تولید آن چیزی در حدود ۱۰۲ هزار و ۴۰۰ تن تخمین زده می‌شود.»
در همین حال، برخی از دهقانان می‌گویند که امسال میزان حاصل تربز و خربزه خوب‌تر به نظر می‌رسد.
ظریف یک دهقان در ولسوالی گل‌تپه که ۲۸۰ جریب زمین تحت کشت تربز و خربزه دارد، می‌گوید امسال حاصلاتش بیش‌تر خواهد بود. او گفت که معمولاً امسال یک تربز حدود ۱۶ کیلوگرام وزن گرفته است. این دهقان نسبت به افزایش حاصلاتش خوش‌بین است، اما می‌گوید: «ما از دولت می‌خواهیم که با ما همکاری کند تا حاصلات خربزه و تربزمان به قیمت پایین به فروش نرسد و باید برای ما سردخانه بسازد تا ما محصولات‌مان را مطابق به نیاز بازار عرضه کنیم.»
در همین حال، مسوولان ریاست زراعت کندز می‌گویند که دهقانان مورد حمایت قرار گرفته‌اند و به تازه‌گی کار اجرای پروژه‌های مدیریت محصولات زراعتی نیز در این ولایت آغاز شده است. به گفته ریاست زراعت کندز، کار ساخت ۱۰۴ ذخیرگاه پیاز، ۱۵ ذخیره‌گاه کچالو، ۱۰۲ کشمش‌خانه و پنج سردخانه صفر انرژی مدل سارک آغاز شده و قرار است چند ماه دیگر به پایان برسد. اما باید گفت که این زیربناها ویژه‌ی نگهداری خربزه و تربز نیستند.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۴۰۰/۷/۲۹ - ۱۱:۵
Background image

جلسه کمیته تخنیکی وزارت در رابطه به پروژه ملی جلوگیری از تخریب زمین برگزار شد

٢٩ میزان  ۱۴۰۰ هـ.ش
١٤ ربیع الاول ۱۴۴۳ هـ.ق
این جلسه با حضور مولوی عبدالرحمن راشد سرپرست وزارت زراعت، مولوی شمس الدین شریعتی معین  آبیاری و منابع طبعی و اعضای کمیته تخنیکی وزارت زراعت. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۷/۲۹ - ۹:۵۳
Background image

جلسه چگونگی جمع‌آوری عواید وزارت زراعت برگزارشد


٢٩ میزان ۱۴۰۰
جسله‌ی تحت رهبری فضل‌الباری‌ فضلی معین مالی و اداری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری دایر شد و در آن روی توحید و شامل ساختن عشر و زکات در عواید وزارت زراعت بحث صورت گرفت.
در. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۷/۲۸ - ۱۴:۲۳
Background image

به ۴۳۸ کارگر در ولایت سمنگان مواد غذایی توزیع شد

۲۸ میزان ۱۴۰۰ هـ.ش
۱۳ ربیع الاول ۱۴۴۳ هـ.ق
برنامه غذایی جهان (WFP) روند توزیع بسته‌های مواد غذایی و کمکی به ۴۳۸ کارگر‌ی که در مقابل غذا تحت دو برنامه «واترشید» و «حفر شبکه‌های آبرسانی». . .

BACK TO NEWS