تولید بیش از ۱۰۰ هزار بُته‌ی عناب در باغ‌ عبدالوکیل‌خان ولایت لغمان

content_admin
تولید بیش از ۱۰۰ هزار بُته‌ی عناب در باغ‌ عبدالوکیل‌خان ولایت لغمان

عناب درختچه‌ای است با برگ‌های کوچک و سبز رنگ که بومی مناطق گرم‌سیر است. نبات کم‌یافت و با ارزش.
در گذشته بُته‌های آن در بعضی ولایات کشور فقط به صورت وحشی و جنگلی می‌رویید. چندسالی است که برای ساخت باغ‌ها و تولید بته‌های آن وزارت زراعت کار می‌کند.
یکی از این ولایت‌ها که در آن بته عناب وجود دارد، لغمان است. ریاست زراعت این ولایت می‌گوید در گذشته جنگل‌های عناب در این ولایت موجود بود، امسال تلاش کرده‌اند تا بته‌های آن را تولید کنند. بر اساس آمار ریاست زراعت لغمان امسال در فارم تحقیقاتی و ترویجی داکتر عبدالوکیل‌خان بیش از ۱۰۰ هزار بُته عناب تولید کرده‌اند.
عبدالجمیل خوشحال رییس زراعت، آبیاری و مالداری این ولایت می‌گوید: «در باغ ترویجی عبدلوکیل‌خان انواع مختلفی از نباتات را به منظور تولید و تحقیق غرس شده است، یکی از این تخم‌ها، عناب است که به بُته بدل شده است، در جریان سال ۸۹ بیش از ۱۰۰ هزار بته عناب تولید کرده‌ایم، درختان زیتون، شفتالو، ناک، مالته، نارنج و پسته نیز در این فارم شانده شده‌اند که نتیجه عالی داده‌اند.»
آقای خوشحال تاکید می‌کند توجه به عناب را به سه منظور انجام‌داده‌اند.
«عناب را به منظور منفعت اقتصادی و اجتماعی تولید می‌کنیم، چون برای حکومت و مردم پول بیاوریم، از واردات بیرونی جلوگیری کنیم و برای مردم ما زمینه‌ی کار را مساعد سازیم، یکی از اهداف عمده تولید بته عناب، تولید عسل است، چون زنبور عسل از دانه‌های آن استفاده می‌کند. عناب به قیمت خوب در بازار جهانی خریداری می‌‎شود.»
رییس اداره زراعت لغمان می‌افزاید که تصمیم دارند این بُته‌های نهال را در اطراف جاده عمومی کابل- ننگرهار و ولسوالی‌های لغمان غرس و از آن حفاظت کنند.
«در نظر داریم اطراف جاده کابل، لغمان، ننگرهار، ولسوالی علی‌شنگ، علی‌نگار، مکاتب، مساجد و دیگر اماکن عام‌المنفعه را از این بُته‌ها بشانیم و به ولایت‌های دیگر صادر کنیم، هم‌چنان از درخت‌چه‌های وحشی باقی مانده از سابق حفاظت می‌کنیم.»
از اهمیت غذایی دیگر عناب، ساخت جوس و مربا می‌باشد. در کنار آن این درخت در زمستان و زمستان سبز می‌باشد می‌توانند حیوانات نیز از آن استفاده کنند. عناب دارای میزان بلند پروتین است و در سرسبزی محیط نیز نقش حیاتی دارد.
رییس لغمان می‌گوید که این باغ برای آموزش دهقانان، دانشجویان زراعت و مکان تفریحی برای مردم ساخته شده است.
عناب در بیماری‌های ذیل نقش دارد، درمان بی‌خوابی و اضطراب، درمان کبد، لاغری و کاهش وزن، افزایش رشد موها، پیش‌گیری از سرماخورده‌گی، پاک‌سازی خون، جوان‌سازی پوست و دارای خاصیت ضد پیری می‌باشد.

روح‌الله درویش یک‌تن از آگاهان امور زراعت که در این باغ مصروف کار می‌باشد به هفته‌نامه دهقان می‌گوید.

«درخت عناب یا بیره در مقابل بی‌آبی خیلی مقاوم می‌باشد، در گذشته من‌حیث نهال وحشی شناخته می‌شد، حالا ما به صورت منظم اهلی آن را ترویج می‌کنیم.»

بته‌های تولید شده عناب یا بیره در همکاری برنامه ملی باغداری و مالداری «NHLP» وزارت زراعت و سازمان غذایی جهان یا «WFP» تولید شده است.

باغ ترویجی عبدالوکیل‌خان بر مسیر جاده لغمان- ننگرهار در ساحه ۸۷ جریب زمین ساخته شده است.