حاصلات شالی در تخار ۱۳ درصد افزایش یافته است

mail-admin
شنبه ۱۳۹۸/۸/۱۱ - ۱۱:۶

 شفیق‌الله نوری
مسوولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت تخار می‌گویند حاصلات برنج در سال روان نسبت به سال گذشته، به دلیل بیش‌تر شدن شالی‌زارها و جلوگیری از ضایعات آب توسط تطبیق پروژه‌های بیش‌تر آبیاری، افزایش یافته است.
سراج‌الدین مهربان رییس زراعت، آبیاری و مالداری تخار، درباره‌ی دلیل افزایش حاصلات می‌گوید: «ریاست زراعت با تطبیق ۱۲۰ قطعه نمایشی از طریق این اداره و اضافه‌تر از ۱۰۰ قطعه دیگر در همکاری با مؤسسه‌های همکار کشت شالی را به سیستم قطار به راه انداخته که این خود در بلند بردن حاصلات رول عمده داشته است.»
شالی در ولسوالی‌های بهارک، خواجه‌غار، دشت‌قلعه، خواجه بهاءالدین، درقد، ینگی‌قلعه، فرخار، چال، بنگی و مرکز ولایت، تالقان کشت می‌شود. به صورت مجموعی طبق آماری که مدیریت ترویج این ریاست در سال ۱۳۹۷ ارایه کرده، ۳۱ هزار و ۷۰۰ دهقان مصروف کشت شالی‌اند.
در ۱۳۹۷ در ۳۴ هزار و ۶۵۰ هکتار زمین شالی کشت شده بود که ۱۳۱ هزار ۶۷۰ تن شالی از آن به دست آمد و این رقم در سال روان به ۴۱ هزار و ۲۶۵ هکتار زمین افزایش یافت، حالا پیش‌بینی می‌شود که حاصلات شالی تا به بیش‌تر از ۱۵۰ هزار تن برسد.
شالی‌کاران تخاری، افزایش بارنده‌گی‌ها، آگاهی‌دهی‌های ریاست زراعت و جلوگیری از آفت‌ها را دلیل افزایش تولیدشان می‌دانند.
نورالدین یک‌تن از شالی‌کاران تخار می‌گوید: «بارنده‌گی‌ها زیاد بود و حاصلات شالی‌زار‌ها بسیار خوب است و تا ۲۰ درصد نظر به سال قبل بیش‌تر شده است.»
سردار یک شالی‌کار دیگر می‌گوید: «حاصلات شالی ما امسال به خاطر باران‌ها و استفاده از آگاهی‌ها و دواهای ضد آفت‌ها ریاست زراعت تخار، خوب است و نظر به سال قبل بیش‌تر شده است.»
هم‌چنان ریاست زراعت تخار از تطبیق پروژه‌های بیش‌تر ترویجی برای افزایش حاصلات این محصول خبر می‌دهد و از تطبیق پلان ساخت ۱۴۰ مزرعه‌ی نمایشی شالی خبر می‌دهد.
شالی دومین نبات پر کشت در مرکز و ولسوالی‌های تخار است، حاصل شالی به ولایت‌های هم‌جوار نیز صادر می‌شود.