وزیر زراعت: خودکفایی در بخش تولید لبنیات، از اولویت‌های اساسی است

user-admin
دوشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۱۵ - ۱۶:۵۶
وزیر زراعت: خودکفایی در بخش تولید لبنیات، از اولویت‌های اساسی است

۱۵ جدی ۱۳۹۹
داکتر انوارالحق احدی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، در نشستی که به منظور ارایه‌ی معلومات از فعالیت‌ پروژه‌ زراعت و مالداری به اشتراک مردم یا CLAP و برنامه حمایت از اولویت ملی دوم، SNaPP2، در سال مالی ۱۳۹۹ و برنامه‌های این پروژه‌های در سال مالی ۱۴۰۰ راه‌اندازی شده بود، بر خودکفایی کشور در بخش تولید محصولات لبنی تاکید کرد.
مصطفی حامد ضیا، رییس این پروژه‌های وزارت زراعت، در این نشست گفت که این وزارت در سال مالی ۹۹ از طریق پروژه کلپ ۲۴ کانال آبیاری را در ولایت‌های کابل، لوگر، پروان، بلخ، هرات، لغمان و ننگرهار ساخته است. او گفت کار ساخت ۴۱ کانال آبیاری دیگر نیز در این ولایات جریان دارد.
آقای ضیا افزود که پروژه کلپ در سال مالی ۹۹، کار ساخت بزرگ‌ترین فابریکه پروسس لبنیات را نیز در ریشخور کابل سرعت بخشید و ۹۸ درصد کارهای این فابریکه به پیش رفته است. به گفته‌ی آقای ضیا، پروژه CLAP در سال مالی ۹۹، نزدیک به ۹۷۲ میلیون افغانی بودجه داشت و برای سال مالی ۱۴۰۰ نیز، ۸۶۰ میلیون افغانی بودجه دارد.
رییس پروژه کلپ گفت که این پروژه‌ در سال مالی ۱۴۰۰، در بخش‌های توسعه آبیاری، مالداری، انکشاف پروسس و تولید لبنیات، تحقیقات زراعتی، توزیع فارم‌های کوچک و متوسط مرغداری به زنان و ارایه‌ی خدمات مالداری به کوچی‌ها کار می‌کند. او تاکید کرد که این پروژه در سال مالی ۱۴۰۰ فابریکه لبنیات ریشخور را به صورت کامل با تکنولوژی و وسایل تجهیز می‌کند.
مصطفی حامد ضیا هم‌چنین گفت که برنامه حمایت از اولویت دوم یا SNaPP2 نیز، برای سال مالی ۱۴۰۰، ۷۰۰ میلیون افغانی بودجه دارد. او گفت از طریق این برنامه کار ساخت ۲۰ کانال آبیاری تکمیل می‌شود و به خانواده‌های بی‌بضاعت از طریق توزیع گاوهای شیری حمایت صورت می‌گیرد. آقای ضیا گفت که حمایت از سکتور خصوصی و تجارت‌های کوچک و متوسط و احداث گل‌خانه‌ از دیگر فعالیت‌های این برنامه در سال ۱۴۰۰ خواهد بود.
در همین حال، داکتر انوارالحق احدی وزیر زراعت، در بخش‌های تجارتی‌ شدن مرغداری‌ها و هم‌چنین خودکفایی افغانستان در راستای تولید لبنیات تاکید کرد. آقای احدی گفت که در صورت امکان، مرغداری‌ها باید تجارتی شوند و همین‌طور فعالیت‌های این دو پروژه در دیگر ولایات نیز گسترش یابد.
وزیر زراعت گفت که رسیدن به خودکفایی افغانستان در زمینه‌ی تولید لبنیات، یکی از برنامه‌های استراتژیک وزارت زراعت است.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۶ - ۱۴:۲۰
Background image

دیدار وزیر زراعت با معاون هیأت اتحادیه‌ی اروپا برای افغانستان درباره‌ی توسعه‌ی زراعت تجارتی

۶ حوت ۱۳۹۹
داکتر انوارالحق احدی وزیر زراعت آبیاری و مالداری در دفتر کارش با آرناوت پاولس، معاون هیأت اتحادیه‌ی اروپا برای افغانستان ملاقات کرد. آنان درباره‌ی توسعه‌ی همکاری‌های اتحادیه. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۶ - ۱۴:۱۳
Background image

امسال بیش از دوصدهزار راس مواشی کوچی‌ها در کابل تداوی شدند

۶حوت ۱۳۹۹
ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت کابل، گزارش داده که امسال بیش از دوصدهزار و ۱۷۴ راس مواشی کوچی‌ها تداوی و حدود ۲۰۷هزار و ۵۶۸ دوز واکسین در مقابل امراض ساری مانند طبق،. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۶ - ۱۳:۲۷
Background image

کار ساخت ۸۱ جریب باغ متراکم در ولایت خوست آغاز شد

۶حوت ۱۳۹۹
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری از طریق پروژه انکشاف زنجیره ارزش باغداری (HVCDSP) ساخت۸۱ جریب باغ متراکم میوه‌های مختلف را در ولایت خوست آغاز کرد.
این باغ‌ها که شامل درختان میوه. . .

BACK TO NEWS