وزیر زراعت با سفیر ترکیه در افغانستان دیدار کرد

user-admin
چهارشنبه ۱۴۰۰/۸/۵ - ۱۷:۴۹
د کرنې سرپرست وزیر په افغانستان کې د ترکیې له سفیر سره وکتل


۵ عقرب ۱۴۰۰ ه‍.ش
مولوی عبد‌الرحمن راشد، سرپرست وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، با جهاد ارگینای، سفیر ترکیه در افغانستان، در دفتر کاری‌اش دیدار و گفت‌وگو کرد. 
در این دیدار، روی همکاری میان دو کشور، مخصوصاً در سکتور زراعتی، تأکید صورت گرفت.
مولوی عبدالرحمن راشد، سرپرست وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، در این دیدار گفت که افغانستان و ترکیه مشترکات زیادی دارند و با توجه به تحولات اخیر و مشکلات اقتصادی، از ترکیه خواهان همکاری گسترده، مخصوصاً در سکتور زراعت هستیم.
راشد علاوه کرد که در اثر جنگ سکتور زراعت تخریب شده است و ما از ترکیه خواهان همکاری در بخش زراعت، باغ‌داری، مالداری، انکشاف زراعت، عرضه ماشین‌آلات زراعتی برای دهقانان و ایجاد مراکز لابراتوار هستیم. وی با اشاره به منابع آبی سرشار کشور گفت که افغانستان آب، زمین و منابع بشری دارد و بهتر است از این با ساخت کانال‌ها و جوی‎ها استفاده خوب‌ صورت گیرد. وی در مورد بازسازی علفچرهای کشور نیز از سفیر ترکیه خواهان همکاری شد.
جهاد ارگینای، سفیر ترکیه در افغانستان، بر همکاری دوام‌دار دو‌جانبه تاکید کرده گفت که ما در 20 سال گذشته نیز همکار افغانستان بوده‌ایم و همکاری ما ادامه خواهد یافت. وی با اشاره به اولویت داشتن آموزش و زراعت افغانستان برای ترکیه، گفت که باید کارهای جدید انجام شود.
ارگینای افزود: افغانستان در بعضی محصولات زراعتی رهبری دنیا را دارد. وی افزود که ساخت سردخانه‌ها و ذخیره‌خانه‌ها را تحت پروژه به پیش می‌بریم، اما باید اولویت‌بندی شود. وی هم‌چنان گفت که در گذشته نیز ترکیه در ولایت‌های هرات، سمنگان، بلخ و جوزجان با زعفران‌‌کاران همکاری داشته و پس از این هم با توجه به امکانات، به همکاری ادامه خواهد داد.
قابل یادآوری است که در گذشته تفاهم‌نامه همکاری‌های زراعتی و مالداری در بخش‌های نباتات و حفظ‌الصحه نباتی، مالداری و نسل‌گیری، صحت حیوانی، ماهی‌پروری، میکانیزه زراعتی، آبیاری، تحقیقات و صنعت غذایی میان افغانستان و ترکیه به امضا رسیده بود.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۰/۹/۱۰ - ۱۲:۵۰
Background image

برای۳ هزار دهقان در بامیان تخم اصلاح شده گندم توزیع شد


۱۰ قوس ۱۴۰۰ هـ.ش
۲۵ ربیع الثانی ۱۴۴۳ هـ.ق
مسولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری بامیان می‌گویند به هماهنگی این ریاست از طریق پروژه FGA  در بامیان برای 3هزار تن تخم اصلاح شده گندم توزیع. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۹/۹ - ۱۴:۴۸
Background image

معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت با مسوولان زراعت خوست دیدار کرد

۹ قوس ۱۴۰۰ ه‍.ش
۲۴ ربیع الثانی ۱۴۴۳ ه‍.ش
مولوی شمس‌الدین شریعتی، معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، در دیداری با کارمندان ریاست زراعت ولایت خوست بر ترویج بیش‌تر. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۹/۹ - ۱۱:۵۲
Background image

آغاز توزیع گندم اصلاح شده برای دهقانان ولایت نیمروز


۹ قوس ۱۴۰۰ هـ.ق
۲۴ ربیع الثانی ۱۴۴۳ هـ.ش
 مسولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری نیمروز می ‌گویند که برای ۳۸۰۰ دهقانان شهر زرنج و ولسوالی ها ولایت  نیمروز ازطرف موسسه FGA گندم بذری توزیع. . .

BACK TO NEWS