سکینه، مادر کندزی که نقش پدر را هم ایفا می‌کند

mail-admin
سکینه، مادر کندزی که نقش پدر را هم ایفا می‌کند

۹ اسد ۱۳۹۸
ساعت هشت صبح است. با همکاران بخش ترویج مالداری پروژه ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت، به ولسوالی علی‌آباد ولایت کندز می‌رویم. همکاران، ما را به خانه‌ی سکینه، یکی از بانوان مالدار قریه‌ی کابلی‌های ولسوالی علی‌آباد راه می‌نمایند. جایی که نزدیک به ۲۰ بانوی مالدار دیگر نیز برای حضور در آموزش‌های مالداری گرد هم آمده‌اند. موضوع درس این ماه آنان، کنترول «کنه» در حیوانات است.
برای لحظاتی در کنار اشتراک‌کننده‌گان این برنامه آموزشی نشستیم، خانم‌ها به دقت به صحبت‌ها و راه‌نمایی‌های استاد گوش می‌دادند، چون آن‌ها «به شدت از وجود کنه در بدن حیوانات‌شان رنج می‌برند».
در این برنامه آموزشی، خانمی به نام سکینه نیز هست. این برنامه‌ی آموزشی، در منزل او برگزار شده است. سکینه شوهرش دارای معلولیت است و چهار فرزند دختر و پسر دارند. بیش‌تر از پنج سال است که تمام مصارف خانواده به دوش سکینه است. او برای دریافت لقمه‌نانی حلال از کار در مزرعه شروع کرده و حالا موفق به خریداری دو گاو شیری شده است.
می‌گوید که برنامه‌های ترویج مالداری بر زنده‌گی خانم سکینه اثرات مثبت فراوانی گذشته است.
او در سال گذشته، شامل یکی از گروپ‌های مالداری پروژه‌ی ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت در کندز شد و از این طریق آموزش‌های مرتبط را فراگرفت. آموزش‌هایی چون اصلاح طویله، مراعات کردن حفظ‌الصحه حیوانی و طریقه‌های نگهداری درست حیوانات شیرده. هم‌چنان او وسایل شیردوشی و مواد خوراکه‌ی حیوانی نیز دریافت کرد.
سکینه می‌گوید حالا در پهلوی این که مشغول گاوداری است و محصولات گاوداری‌اش را در بازارچه‌ی قریه‌شان می‌فروشد، یک مرکز پروسس ترشی‌باب و مربا نیز ساخته است.
سکینه که از خواندن و نوشتن بی‌بهره است، حالا با درآمد روزمره‌اش مخارج تحصیل فرزندانش را که تحصیل می‌کنند، تأمین می‌کند. او حالا برای فرزندانش هم مادر است و هم با تمویل نیازهای آنان، نقش پدر را ایفا می‌کند.
او ضمن تقدیر از فعالیت‌های وزارت زراعت که از طریق پروژه ملی باغداری و مالداری «NHLP» برایش عرضه شده، خواستار افزایش و ادامه این نوع همکاری‌ها است.
او می‌گوید پروژه‌ای که توانسته در خودکفاسازی زنان از نظر اقتصادی تا اندازه‌های زیادی کمک کند، پروژه ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت بوده است.
او که حالا روزانه به گونه‌ی میانه به صورت خالص در حدود ۷۰۰ افغانی از فروش لبنیات و پروسس آچار و مربا درآمد دارد، به الگوی خوبی برای دیگر زنان منطقه‌ی خود بدل شده است.
سکینه از محدود خانم‌های کندزی است که با کنار زدن مشکلات، به «ادامه‌ی زنده‌گی باسعادت» باورمند است و برای رسیدن به این آرمانش از همکاری‌های وزارت زراعت سپاس‌گزاری می‌کند.
جاوید باختری