فریبا نوری؛ خانمی که از صدهزار افغانی، در سه سال پنج میلیون ساخت

content_admin
فریبا نوری؛ خانمی که از صدهزار افغانی، در سه سال پنج میلیون ساخت

 فریبا نوری از بانوان پیش‌قدم در عرصه‌ی تجارت محصولات زراعتی در افغانستان است.
او می‌گوید که کار تجارت و پروسس میوه‌های خشک و تازه، ساخت ترشی و مربا را با سرمایه صدهزار افغانی شروع کرد.
در آغاز کارش، با مشکلات زیادی مواجه بود اما دست از کار و فعالیت نکشید و ناامید نشد. او حالا به یک خانم تجارت‌پیشه موفق مبدل شده و در کنارش، فرصت کاری برای چند خانم دیگر نیز مساعد ساخته است.
فریبا نوری می‌گوید: «من در ابتدا یک شرکت تجارتی بنام "بانو نوری" تاسیس کردم، حالا پنجاه خانم همراهم کار می‌کنند، تجارتم به سطح ملی و‌ بین‌المللی توسعه یافته است.»
شرکت بانو نوری در ساختن و پروسس ترشی، مربا و همین‌طور پروسس میوه‌جات خشک، تازه، زعفران و عناب فعالیت می‌کند. این شرکت محصولاتش را به کشورهای امارات متحده عربی و آلمان نیز صادر می‌کند. فریبا نوری گفت: «صادرات میوه‌های خشک ما چون بادام، کشمش، عناب و زعفران به جرمنی و دوبی نیز صورت می‌گیرد. تصمیم دارم امسال حدود دو تُن آلوبالو را از ولایت‌های بدخشان و پروان خریداری کنم و روی آن کار کنم.»
این شرکت فعالیت‌ش را از سال ۱۳۹۷ شروع کرده و کارش را نظر به فصل‌ برداشت محصولات زراعتی تقسیم بندی کرده‌ است. در شهرهای کابل، مزارشریف و جلال‌آباد فعال نمایندگی برای فروش محصولات خود دارد.
شرکت بانو نوری سال گذشته توانست چهار کیلوگرام زعفران و یک متریک‌تُن عناب به آلمان صادر کند.
فریبا نوری مسوول این شرکت می‌گوید: «درآمد ما سالانه از فروش مربا و ترشی حدود ده تا دوازده لگ افغانی است و از فروش زعفران و میوه‌های خشک سی لک افغانی در سال ۱۳۹۹ بود.
 این شرکت دارای هفت کارمند دایمی است که ماهانه هفت‌هزار افغانی معاش دریافت می‌کنند و کارمندان موقتی آن نیز روزانه ۱۵۰ افغانی معاش می‌گیرند. هم‌چنان بیست خانم در ولسوالی بگرام، پروان و کوته‌سنگی کابل در بخش پروسس‌های و تهیه مربا و ترشی همکاری دارند.
محصولات این شرکت در نمایشگاه زراعتی بادام باغ کابل نیز نمایش داده شده بود که در چهار روز نمایشگاه ۲۵هزار افغانی فروش داشت.
فریبا نوری باابراز خرسندی از برگزاری نمایشگاه‌های زراعتی در بادام‌باغ، از وزارت زراعت خواست زمینه برگزاری چنین نمایشگاه‌ها را بیشتر سازد.