۲۷۰ هزار افغانی، درآمد ابوالقاسم از دو جریب باغ گیلاس و گرده‌افشانی زنبورها

content_admin
۲۷۰ هزار افغانی، درآمد ابوالقاسم از دو جریب باغ گیلاس و گرده‌افشانی زنبورها
۲۱جوزای ۱۳۹۹
ابوالقاسم یک باغدار در ولسوالی کرخ ولایت هرات است که از حاصل دو جریب باغ گیلاس و فروش عسل زنبورهایش که برای گرده‌افشانی نگهداری می‌‌‌کند، ۲۷۰ هزار افغانی درآمد کرده است.
ابوالقاسم باشنده اصلی قریه «قلعه‌ شربت» است و می‌گوید که امسال ۱۹۰هزار افغانی از فروش حاصل باغ گیلاس و ۸۰ هزار افغانی دیگر از فروش عسل به دست آورده است. او می‌افزاید که زنبورها را به منظور گرده‌افشانی نگهداری می‌کند.
پروژه‌ی ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، چهار سال قبل، برای ابوالقاسم یک باغ ساخت. او قبل از این، از زمینش برای کشت گندم استفاده می‌کرد. ابوالقاسم می‌گوید: «قبل از این، در زمین خود گندم کشت می‌کردم ولی ارزش حاصل گندم به مراتب از حاصل گیلاس کم‌تر بود.»
پروژه‌ی ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت، هم‌زمان با احداث دو جریب باغ برای ابوالقاسم، به او آموزش‌ها و مشوره‌های لازم درباره چگونه‌گی باغداری را نیز ارایه کرد. او با استفاده از آموزش‌ها و مشورت‌های ارایه شده، توانست میزان حاصلاتش را بلند ببرد. ابوالقاسم گفت: «امسال حاصل این باغ ۳۵ درصد افزایش پیدا کرده است.»
این باغدار می‌گوید که امسال ۸۵۰ کیلو گرام گیلاس برداشت کرده و هر کیلوی آن را در بازار محلی ولایت هرات از ۱۸۰ تا ۲۰۰ افغانی فروخته است.
ابوالقاسم می‌گوید که یکی از توصیه‌ها و مشوره‌های پروژه‌ی ملی باغداری و مالداری، نگهداری زنبور برای گرده‌افشانی بود. به گفته‌ی او، نگهداری این زنبورها بر علاوه‌ این‌که به افزایش حاصلاتش کمک کرده، بلکه او امسال توانسته از فروش عسل ۸۰هزار افغانی عاید داشته باشد.