نظرمحمد، باغداری که از دو جریب باغ، ۳۰۰ هزار افغانی درآمد کرد

content_admin
نظرمحمد، باغداری که از دو جریب باغ، ۳۰۰ هزار افغانی درآمد کرد
۲۰ جوزای ۱۳۹۹
نظرمحمد یک تن از باغداران منطقه «هزار جریب» ولسوالی دهدادی ولایت بلخ است که میزان درآمدش تنها از دو جریب باغ شفتالوی زودرس، به ۳۰۰ هزار افغانی رسیده است.
نظرمحمد سال‌ها است که به باغداری مصروف است، اما امسال، درآمد او نزدیک به ۳۰ درصد افزایش یافته است. او قبلاً کارش را به شکل سنتی به پیش می‌برد، ولی نمی‌توانست درآمد مطلوب داشته باشد.
سه سال قبل، زمانی که پروژه‌ی ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، برای این باغدار ۱۰ جریب باغ زودرس بادام، زردآلو و شفتالو ساخت، میزان درآمدش روبه افزایش گذاشت. حالا باغ‌های جدید نظرمحمد به ثمر رسیده و او، امسال تنها از درَک فروش حاصل دو جریب باغ شفتالوی زودرس، نزدیک به ۳۰۰ هزار افغانی درآمد کرده است. او تاکید دارد که میزان حاصلات امسالش نسبت به سال گذشته، نزدیک به ۳۰ درصد افزایش یافته است.
نظرمحمد از فعالیت پروژه‌ی ملی باغداری و مالداری توسط وزارت زراعت، ابراز خرسندی کرده می‌گوید که برعلاوه‌ی احداث باغ‌های جدید از طریق این پروژه، به دهقانان آموزش‌های لازم نیز توسط کارمندان پروژه‌ی ملی باغداری و مالداری ارایه می‌شود. او می‌افزاید که مشوره‌ها و راهنمایی‌های کارمندان این برنامه باعث شده تا از روش‌های جدیدی برای افزایش حاصل باغش کار بگیرد.
تا کنون بالاتر از دوهزار جریب زمین در ولایت بلخ توسط پروژه‌ی ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت باغ زودرس ساخته شده که اکثریت این باغ‌ها به ثمر رسیده‌اند.