درآمد هنگفت یک فارم‌دار از فروش مرغ‌های گوشتی در بلخ

mail-admin
درآمد هنگفت یک فارم‌دار از فروش مرغ‌های گوشتی در بلخ

۳۰ سنبله ۱۳۹۸
یک‌ فارم‌دار مرغ گوشتی در ولایت بلخ، می‌گوید که او از دور فروش مرغ‌های گوشتی‌، توانسته نزدیک به ۱۴۴ هزار افغانی به دست بیاورد.
سیدحفیظ‌الله یک تن از مستفیدشوندگانِ پنجاه فارم مرغ‌داری پنج‌صد قطعه‌یی مرغ‌های گوشتی است که چند ماه قبل از طریق برنامه‌ی ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در ولسوالی‌های بلخ و نهرشاهی ولایت بلخ بهره‌برداری سپرده شد.
سیدحفیظ‌الله مالک یک از این فارم‌ها در مرکز ولسوالی بلخ است. او می‌گوید مرغ‌های گوشتی که از طریق برنامه‌ی ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت برای‌شان توزیع شده بود، در طول چهل روز هرکدام آن بالاتر از دوونیم کیلوگرام وزن گرفت. او از فارم پنج‌صد قطعه‌یی خود، توانست یک‌هزار و ۳۰۸ کیلوگرام مرغ به فروش برساند. سیدحفیظ‌الله می‌افزاید که بدون زحمت و انتقال مرغ‌ها به بازار، هر کیلوگرام مرغ را در خود فارم مرغ‌داری در بدل ۱۱۰ افغانی به فروش رسانده است. این فارم‌دار می‌افزاید که از دور فروش مرغ‌های گوشتی، مبلغ ۱۴۳هزار و ۸۸۰ افغانی به دست آورده است.
سیدحفیظ‌الله تاکید دارد که تمام مصارف کشیده، در چهل روز بیشتر از چهل‌هزار افغانی از فارم خود مفاد خالص به‌دست می‌آورد.
سیدحفیظ‌الله تمام مراحل نگهداری و پرورش مرغ‌های گوشتی را یاد گرفته و در نظر دارد که یک فارم مرغ‌ گوشتی با ظرفیت دوهزار و پنج‌صد قطعه مرغ بسازد.