وزیر زراعت در اجلاس سیستم‌های غذایی سازمان ملل سخنرانی کرد

mail-admin
چهارشنبه ۱۴۰۰/۵/۶ - ۱۵:۲۱
وزیر زراعت در اجلاس سیستم‌های غذایی سازمان ملل سخنرانی کرد

۶ اسد ۱۴۰۰
وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در نشست اختتامیه اجلاس سیستم‌های غذایی سازمان ملل در مورد امنیت غذایی و مدرن‌سازی زراعت افغانستان، سخنرانی کرد.
این نشست با اشتراک وزیران زراعت و برخی رهبران  ۱۱۱ کشور به شمول افغانستان برگزار شد.
داکتر انوارالحق احدی، وزیر زراعت، در این اجلاس گفت که به دلیل استفاده از سیستم سنتی زراعت و تخم‌های اصلاح نشده، سطح بهره‌وری افغانستان از زمین‌های زراعتی نسبت به کشورهای همسایه بسیار پایین است. او افزود که در افغانستان قبلاً از هر هکتار زمین ۲.۵ متریک‌تن و اکنون ۲.۷ متریک‌تُن گندم برداشت می‌شود، در حالی که کشورهای همسایه بین ۳.۵ تا ۴ متریک‌تن گندم از همین مقدار زمین برداشت می‌کنند.
آقای احدی گفت که چهار دهه جنگ در کشور باعث شده افغانستان نتواند در تولید محصولات زراعتی به خودکفایی برسد. او گفت که در دهه ۱۹۷۰ افغانستان از لحاظ تولید مواد غذایی خودکفا بود، اما اکنون ۲۵ الی ۳۰ درصد این مواد را وارد می‌کند.
از سوی دیگر، آقای احدی گفت که وزارت زراعت در ساخت سردخانه‌ها با سکتور خصوصی همکاری کرده و این کار باعث افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی محصولات، کارآفرینی و کاهش فقر شده است.
وی با اشاره به ایجاد اداره ملی غذا و ادویه، گفت که قبلاً استندردسازی محصولات دارویی و غذایی به نهادهای مختلف تعلق داشت و این امر مشکلاتی را به وجود آورده بود، اما حالا با ایجاد این اداره، مشکلات در این رابطه حل شده است.
در مورد امنیت غذایی،‌ وزیر زراعت گفت که مردم باید دسترسی آسان و ارزان به غذا داشته باشند و این کار در کشورهای فقیر، نیازمند همکاری‌های بین‌المللی است. او در این مورد بر مشارکت بازیگران ملی و بین‌المللی تأکید کرد.
وزیر زراعت هم‌چنان گفت که افغانستان از استندردهای بین‌المللی در مورد دسترسی و تأمین مواد غذایی پیروی کرده و به‌زودی استراتژی سیستم غذایی خود را اعلام خواهد کرد.
وی از سازمان ملل، مؤسسات آن، سایر شرکای توسعه، مؤسسات تحقیقاتی، دانشگاهی و اتحادیه‌های جهانی خواست تا به پشتی‌بانی تخنیکی و مالی‌شان از نهادهای دولتی افغانستان به هدف تعیین چشم‌انداز ۱۰ سال آینده، ادامه دهند.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۴۰۱/۷/۱۴ - ۱۳:۳۲
Background image

در ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز از شکار پرنده گان جلو گیری شد


۱۴ میزان ۱۴۰۱ هـ.ش
به اساس هدایت رهبری وزارت زراعت آبیاری و مالداری ریاست زراعت کندز از شکار پرنگان در ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز جلوگیری شد.
 مولوی عبدالمالک موسی مدیر عمومی خدمات. . .

چهارشنبه ۱۴۰۱/۷/۱۳ - ۱۵:۵۵
Background image

نظارت رییس زراعت کندز از قرنطین استیشن شیر خان بندر


۱۳ میزان ۱۴۰۱ هـ.ش
 مولوی امان الله حسن ریس زراعت آبیاری و مالداری ولایت کندز با تیم کاری شان از بخش‌های مختلف قرنطین استیشن  نظارت نموده در رابطه به پابندی به حاضری، سلوک نیک با. . .

چهارشنبه ۱۴۰۱/۷/۱۳ - ۱۵:۰
Background image

جلسه‌ اداری وزارت زراعت برگزار شد

۱۳ میزان ۱۴۰۱ هـ.ش
جلسه‌ی اداری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری تحت رهبری مولوی عطاءالله‌عمری سرپرست وزارت زراعت با حضور داشت مولوی فضل‌الباری فضلی معین مالی و اداری و روساء مرکزی وزارت. . .

BACK TO NEWS