وزیر زراعت در اجلاس سیستم‌های غذایی سازمان ملل سخنرانی کرد

mail-admin
چهارشنبه ۱۴۰۰/۵/۶ - ۱۵:۲۱
وزیر زراعت در اجلاس سیستم‌های غذایی سازمان ملل سخنرانی کرد

۶ اسد ۱۴۰۰
وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در نشست اختتامیه اجلاس سیستم‌های غذایی سازمان ملل در مورد امنیت غذایی و مدرن‌سازی زراعت افغانستان، سخنرانی کرد.
این نشست با اشتراک وزیران زراعت و برخی رهبران  ۱۱۱ کشور به شمول افغانستان برگزار شد.
داکتر انوارالحق احدی، وزیر زراعت، در این اجلاس گفت که به دلیل استفاده از سیستم سنتی زراعت و تخم‌های اصلاح نشده، سطح بهره‌وری افغانستان از زمین‌های زراعتی نسبت به کشورهای همسایه بسیار پایین است. او افزود که در افغانستان قبلاً از هر هکتار زمین ۲.۵ متریک‌تن و اکنون ۲.۷ متریک‌تُن گندم برداشت می‌شود، در حالی که کشورهای همسایه بین ۳.۵ تا ۴ متریک‌تن گندم از همین مقدار زمین برداشت می‌کنند.
آقای احدی گفت که چهار دهه جنگ در کشور باعث شده افغانستان نتواند در تولید محصولات زراعتی به خودکفایی برسد. او گفت که در دهه ۱۹۷۰ افغانستان از لحاظ تولید مواد غذایی خودکفا بود، اما اکنون ۲۵ الی ۳۰ درصد این مواد را وارد می‌کند.
از سوی دیگر، آقای احدی گفت که وزارت زراعت در ساخت سردخانه‌ها با سکتور خصوصی همکاری کرده و این کار باعث افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی محصولات، کارآفرینی و کاهش فقر شده است.
وی با اشاره به ایجاد اداره ملی غذا و ادویه، گفت که قبلاً استندردسازی محصولات دارویی و غذایی به نهادهای مختلف تعلق داشت و این امر مشکلاتی را به وجود آورده بود، اما حالا با ایجاد این اداره، مشکلات در این رابطه حل شده است.
در مورد امنیت غذایی،‌ وزیر زراعت گفت که مردم باید دسترسی آسان و ارزان به غذا داشته باشند و این کار در کشورهای فقیر، نیازمند همکاری‌های بین‌المللی است. او در این مورد بر مشارکت بازیگران ملی و بین‌المللی تأکید کرد.
وزیر زراعت هم‌چنان گفت که افغانستان از استندردهای بین‌المللی در مورد دسترسی و تأمین مواد غذایی پیروی کرده و به‌زودی استراتژی سیستم غذایی خود را اعلام خواهد کرد.
وی از سازمان ملل، مؤسسات آن، سایر شرکای توسعه، مؤسسات تحقیقاتی، دانشگاهی و اتحادیه‌های جهانی خواست تا به پشتی‌بانی تخنیکی و مالی‌شان از نهادهای دولتی افغانستان به هدف تعیین چشم‌انداز ۱۰ سال آینده، ادامه دهند.

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۰/۵/۲۳ - ۱۴:۲۷
Background image

فصل برداشت پیاز آغاز شد

هفته‌نامه‌ی دهقان | محمد تمیم صدیقی 
افغانستان دارای اقلیم مناسب جهت رشد و پرورش پیاز است. پیاز در ساحات هموار و مرتفع كشت می‌شود و برای نشو و نموی خود به درجه حرارت مناسب، رطوبت نسبی و. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۵/۲۰ - ۱۷:۲۹
Background image

برگزاری جلسه‌ای در مورد چگونه‌گی جمع‌آوری محصولات باغداری

۲۰ اسد ۱۴۰۰
جلسه‌ای در مورد چگونه‌گی جمع‌آوری محصولات باغداری، با حضور شیرشاه امیری معین زراعت و مالداری وزارت زراعت و وحیدالله یوسفی رییس عمومی سیستم معلوماتی نشانه‌های جغرافیایی اداره. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۵/۲۰ - ۱۶:۵۶
Background image

امسال حاصلات بادنجان رومى در بغلان افزایش یافته است

۲۰ اسد ۱۴۰۰
امسال، میزان حاصلات بادنجان رومی در ولایت بغلان، در مقایسه با سال گذشته افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است.
بغلان برای رشد و پرورش بادنجان رومى، آب‌ و هوای مناسب دارد و در طی. . .

BACK TO NEWS