مجادله علیه آفات مور پتدار در نورستان

mail-admin
شنبه ۱۴۰۰/۴/۱۲ - ۱۷:۱۳
مجادله علیه آفات مور پتدار در نورستان

۱۲سرطان ۱۴۰۰
مور پتدار، یک نوع آفت خطرناک زراعتی است که از برگ درخت تغذیه می‌کند و در صورت عدم مجادله با آن، به از بین رفتن برگ و خشک شدن درختان می‌شود.
 یک جفت این حشره دریک سال از۱۵۰تا۲۵۰ تخم می‌گذارد و خوراک آن برگ درختان است.
مجادله علیه مور پتدار در ولایت نورستان در حالی  اغاز شد که ده‌ها هزار درخت توسط این حشره در برخی از مناطق این ولایت مورد حمله قرار گرفته بود.
ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت نورستان، برای مجادله با این نوع آفت نباتی، از مواد کیمیاوی و روش میخانیکی کار گرفته است.
در مرحله اول به همکاری باغداران در قریه‌جات ولسوالی واما و پارون مرکز این ولایت، در طول نزدیک به یک ماه در ۱۰ هزاز اصله درخت مثمر وغیر مثمر را دواپاشی کرد.
مرحله دوهم این مجادله میخانیکی می‌باشد و در ماه قوس شروع می‌شود. در این مرحله به دهقانان روش‌های جمع‌آوری تخم مور پتدار از شاخه‌ها آموزش داده می‌شود.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۴۰۰/۷/۲۹ - ۱۱:۵
Background image

جلسه کمیته تخنیکی وزارت در رابطه به پروژه ملی جلوگیری از تخریب زمین برگزار شد

٢٩ میزان  ۱۴۰۰ هـ.ش
١٤ ربیع الاول ۱۴۴۳ هـ.ق
این جلسه با حضور مولوی عبدالرحمن راشد سرپرست وزارت زراعت، مولوی شمس الدین شریعتی معین  آبیاری و منابع طبعی و اعضای کمیته تخنیکی وزارت زراعت. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۷/۲۹ - ۹:۵۳
Background image

جلسه چگونگی جمع‌آوری عواید وزارت زراعت برگزارشد


٢٩ میزان ۱۴۰۰
جسله‌ی تحت رهبری فضل‌الباری‌ فضلی معین مالی و اداری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری دایر شد و در آن روی توحید و شامل ساختن عشر و زکات در عواید وزارت زراعت بحث صورت گرفت.
در. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۷/۲۸ - ۱۴:۲۳
Background image

به ۴۳۸ کارگر در ولایت سمنگان مواد غذایی توزیع شد

۲۸ میزان ۱۴۰۰ هـ.ش
۱۳ ربیع الاول ۱۴۴۳ هـ.ق
برنامه غذایی جهان (WFP) روند توزیع بسته‌های مواد غذایی و کمکی به ۴۳۸ کارگر‌ی که در مقابل غذا تحت دو برنامه «واترشید» و «حفر شبکه‌های آبرسانی». . .

BACK TO NEWS