مالداری در جوزجان روبه توسعه است

mail-admin
پنجشنبه ۱۳۹۹/۹/۶ - ۱۱:۴۳
مالداری در جوزجان روبه توسعه است

۶قوس ۱۳۹۹
جوزجان یکی از ولایت‌های مهم برای مالداری و پرورش مواشی است. این ولایت بیش از یک‌ میلیون و شش‌صد هزار مواشی دارد.
جوزجان دارای علفچرهای وسیع می‌باشد و برای پرورش مواشی مساعد است. دشت لیلی، بیانغر، طلاکل، التی چناق، سیاکمر و تورلی از مهم‌ترین ساحات علفچر در جوزجان می‌باشد. ساحات دشت لیلی یکی از بزرگ‌ترین چراه‌گاه‌های زمستانی و تابستانی نه تنها برای مالداران این ولایت است، بلکه برای مالداران ولایات سرپل، فاریاب و غور نیز علفچر مناسب می‌باشد. چوپان‌های این ولایات در فصل زمستان از این چراگاه برای تغدیه مواشی‌شان استفاده می‌کنند. در جوزجان جمعاً یک‌میلیون و ۶۱۶هزار و ۶۹۸ راس حیوان خانه‌گی مختلف‌النوع تحت پرورش قرار دارند که اکثریت این مواشی را گوسفندان نسل قره‌قُل تشکیل می‌دهند.
پوست قره‌قُل، شیر، گوشت و پشم تولیدات عمده‌ی حیوانی جوزجان می‌باشد. پوست قره‌ُقُل جوزجان شهرت جهانی دارد.
وضعیت مالداری در جوزان در مقایسه با سال‌های گذشته بهبود یافته است. اما، خشک‌سالی سال ۱۳۹۷ به وضعیت مالداری در این ولایت خساراتی سنگینی وارد کرد و در حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد مواشی به‌دلیل خشک‌سالی و کمبود خوراکه حیوانی کاهش یافتند.
اما طی دو سال گذشته به اثر بارندگی کافی و فراوان وضعیت علفچرها بهبود یافت و مالداران از وضعیت مالداری‌ رضایت دارند. سکتور مالداری خوشبختانه روبه انکشاف می‌باشد و ‌می‌توان گفت که نسبت به سال‌های قبل وضعیت مالداری بهبود یافته ‌و مالداران دریک وضعیت خوب‌تری قراردارند.
در همین‌حال، ریاست زراعت آبیار و مالداری جوزجان در تشکیلات خویش یک باب فارم تکثیری و تحقیقاتی جهت ترویج و تکثیر نسل گوسفندان قره‌قُل دارد و همه ساله یک تعداد قوچ بره‌های نسلی به مالداران علاقمند توزیع می‌کند. این اقدام باعث شده تا از یک طرف نسل اصیل قره‌قُل کشور مان حفظ گردد و از جانب دیگرعلاقمندی مالداران جلب نموده و روز به روز مالداری در حالت انکشاف می‌باشد.

 

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۳۹۹/۱۱/۶ - ۱۶:۲۸
Background image

سفر وزیر زراعت به ننگرهار: افتتاح پروژه‌ها، نمایشگاه زراعتی، لابراتوارهای تثبیت کیفیت و دیدار با نماینده‌گان فعالان زراعتی

۶ دلو ۱۳۹۹
انوارالحق احدی ‌وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در ادامه‌ی سفرهای ولایتی‌اش، در سفری به منظور بهره‌برداری شماری از پروژه‌های آبیاری و زراعتی، یک لابراتوار تثبیت کیفیت عسل،. . .

یکشنبه ۱۳۹۹/۱۱/۵ - ۱۶:۴۳
Background image

نشست وزیر زراعت با شمار از سرمایه‌گذاران، تاجران، فارم‌داران و صنعت‌کاران ولایت ننگرهار

۵ دلو ۱۳۹۹
داکتر انوارالحق احدی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در ادامه سفر‌اش به ننگرهار در ‌دیدارهای جداگانه با حضور ضیاءالحق امرخیل، مشاور ارشد رییس جمهور و والی ننگرهار با شماری از. . .

یکشنبه ۱۳۹۹/۱۱/۵ - ۱۶:۳۸
Background image

نشست مشورتی و معرفی پروژه اضطراری زراعت و مصونیت غذایی «EATS»

۵ دلو ۱۳۹۹
مسوولان پروژه اضطراری زراعت و مصونیت غذایی (EATS) وزارت زراعت نشست مشورتی و معرفی این پروژه را با رییسان زراعت ولایت‌های پروان، کاپیسا، پنجشیر و کابل برگزار کردند.
این نشست. . .

BACK TO NEWS