خدمات رایگان مشورتی وزارت زراعت در سراسر کشور: ۱۵۰، مشکل بیش از ۵۱ هزار دهقان را حل کرده است

content_admin
شنبه ۱۳۹۸/۱۱/۱۲ - ۱۳:۳۷
خدمات رایگان مشورتی وزارت زراعت در سراسر کشور: ۱۵۰، مشکل بیش از ۵۱ هزار دهقان را حل کرده است

هفته‌نامه دهقان / محمداسمعیل سباوون
مرکز تماس دهقانان تا کنون به مشکل ۵۱ هزار و ۵۰۷ دهقان در سراسر کشور، به صورت کاملاً رایگان رسیده‌گی کرده و به آنان مشورت‌های لازمی داده است، بی آن که یک افغانی در دریافت این مشورت‌ها هزینه کرده باشند. دهقانان به ۱۵۰ به صورت رایگان زنگ می‌زنند و مشکلات‌شان را با متخصصان در میان می‌گذارند تا با تازه‌ترین یافته‌های علمی، برای‌شان مشورت‌های مفید داده شود.
در این مرکز هر روز به‌ معضلات و مشکلات گوناگون مطرح‌شده توسط دهقانان از سراسر کشور، رسیده‌گی می‌شود.
کریم الله رووفی یک تن از متخصصان مرکز تماس دهقانان، می‌گوید که در این مرکز به مشکلات دهقانان، درباره‌ی امراض و آفات نباتی، چگونه‌گی کنترل امراض و آفات، عملیات زراعتی، روش‌های جدید کشت نباتات، آبیاری و مدیریت درست آب در مزرعه، روش‌های جدید کشت نباتات، معرفی نژاد (ورایتی) جدید حاصل‌ده و مقاوم در مقابل امراض و آفات زراعت معاصر، استفاده از ماشین‌آلات زراعتی به خاطر کاهش هزینه‌ی کار، شاخه‌بُری، احداث باغ با ارایه‌ی «مشورت‌های مفید»، رسیده‌گی شده است.
آقای رووفی هم‌چنان می‌گوید که بیش‌تر فعالان مالداری از سراسر کشور، در زمینه‌ی امراض مختلف حیوانی، وقایه و درمان، خوراکه، چاق‌سازی حیوانات مختلف، احداث فارم و پرورش حیوانات، به ۱۵۰ زنگ زده و مشورت و راه‌حل خواسته‌اند که برای‌شان بهترین راه‌حل‌ها توسط متخصصان داده شده و مشکلات‌شان حل شده است.
دهقانان بهره‌مند شده از این خدمات، از کار این مرکز ابراز خوشی می‌کنند و فعالیت این مرکز را در برچیده شدن مشکلات‌شان اثرگذار می‌دانند.
سورگل یک تن از دهقانان ولسوالی دهدادی ولایت بلخ می‌گوید: «ما قبلاً برای مشورت و دریافت معلومات زراعتی با مشکلاتی زیادی روبه‌رو بودیم و نمی‌توانستیم که به وقت معیّن مشکل تخنیکی‌مان را حل کنیم، حالا که وزارت زراعت از طریق مرکز تماس دهقان مشکل دهقان‌ها را حل می‌کند، ما از این اقدام خوب و نیک تشکر می‌کنیم، اکنون ما می‌توانیم از مزرعه و یا خانه‌ی خودمان با این مرکز بی‌کدام مصرفی، تماس بگیریم و مشکل‌مان را حل کنیم.»
هم‌چنان زهرا یک تن از زنان زراعت‌پیشه در ولایت هرات نیز از فعالیت و ارائه‌ی خدمات توسط این مرکز وزارت زراعت خوش است. خانم زهرا می‌گوید: «ما قبلاً با مشکلات زیادی مواجه بودیم و مرجعی که بتواند زودتر به مشکلات تخنیکی در مورد کشت‌وکار ما رسیده‌گی کند، نبود، فعالیت این مرکز برای ما فرصت خوبی است و حالا ما می‌توانیم با تماس به این مرکز با متخصصان گپ بزنیم و مشکلات‌مان را حل کنیم.»
الهام‌الدین بورا یک تن از مسوولان مرکز تماس دهقانان، به هفته‌نامه‌ی دهقان می‌گوید: «علاوه بر رسیده‌گی به مشکلات، در خصوص سایر مواردی که مطرح می‌شود، نیز به متقاضیان مشورت و معلومات می‌دهیم، مثل وضعیت آب و هوای ولایات، راهنمایی دهقانان برای دریافت کمک از وزارت زراعت از قبیل توزیع تخم‌های اصلاح‌شده، ساخت باغ‌های نو و غیره موضوعات مربوط به سکتور زراعت از طریق این مرکز به دهقانان معلومات ارائه می‌دهیم.»
در همین حال، شماری از آگاهان زراعتی، فعالیت این مرکز را سودمند می‌دانند و می‌گویند که توسعه‌ی این خدمات، باعث رشد و بهبود زراعت، مالداری و باغداری می‌شود. به باور رمضان مهدی‌یار کارشناس امو زراعت، مرکز تماس دهاقین که به منظور فراهم کردن سهولت‌ها جهت حل مشکلات تخنیکی دهاقین و مالداران ایجاد گردیده، تاثیرات مثبت در حل چالش‌ها و مشکلات دهقانان و مالداران دارد. آقای مهدی‌یار می‌گوید: «از این طریق دهقانان و مالداران عزیز می‌توانند از مشورت‌های آنی و همه روزه‌ی متخصصان وزارت زراعت بهره‌مند شوند.»
مرکز تماس دهقانان در چوکات ریاست عمومی ترویج و انکشاف زراعت وزارت زراعت، آبیاری و مالداری از سال ۱۳۹۷ بدین‌سو برای حل آنلاین مشکلات زراعتی و مالداری دهقانان آغاز به کار کرد. کارمندان مسلکی وزارت در این مرکز هر روز با پاسخ دادن به تماس دهقانان، به آنان مشورت و راه حل مشکلات‌شان را پیشنهاد می‌کنند.

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۳۹۹/۷/۷ - ۱۱:۳۷
Background image

۱۶ ذخیره‌خانه‌ی صفر انرژی برای پیاز و کچالو در بامیان به بهره‌برداری سپرده شد

۷ میزان ۱۳۹۹
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری توسط پروژه سکتوری انکشاف زنجیره‌ی ارزش باغداری «HVCDSP» ۱۶ ذخیره‌خانه‌ی صفر انرژی برای پیاز و کچالو را در ولایت بامیان به بهره‌برداری سپرد.
. . .
دوشنبه ۱۳۹۹/۷/۷ - ۹:۳۷
Background image

یک فارم زنبورداری با ظرفیت درآمد سالانه حدود ۶۰۰ هزار افغانی در بلخ ساخته شد


۷ میزان ۱۳۹۹
یک فارم زنبورداری در ولایت بلخ با سرمایه‌گذاری مشترک ایجاد، تجهیز و به بهره‌برداری سپرده شد.
ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت بلخ به همکاری برنامهی حمایت از اولویت ملی. . .

یکشنبه ۱۳۹۹/۷/۶ - ۱۶:۱
Background image

کچالوی پنجشیر، امسال به ۱۴‌هزار تُن خواهد رسید


۶میزان ۱۳۹۹
فصل برداشت محصولات کچالو در ولایت پنجشیر آغاز شده و براساس ارزیابی‌ها، میزان این حاصلات امسال به بیش از ۱۴هزار متریک‌تُن خواهد رسید.
امسال ساحات تحت کشت کچالو در پنجشیر، به. . .

BACK TO NEWS