جشنواره بزرگ انگور، عسل و انجیر در هرات برگزار شد

user-admin
پنجشنبه ۱۴۰۱/۵/۲۷ - ۱۰:۳۵
جشنواره بزرگ انگور، عسل و انجیر در هرات برگزار شد


۲۷ اسد ۱۴۰۱ هـ.ش
ششمین جشنواره بزرگ انگور، عسل و انجیر امروز باحضور داشت مقام ولایت، روسای ادارات، عالمان دین دهاقین و صدها تن از باشندگان هرات در ریاست زراعت برگزار شد.
همزمان با تجلیل از سالگرد پیروزی امارت اسلامی جشنواره بزرگ انگور، عسل و انجیر که همه ساله در هرات برگزار می شود با نمایش گذاشتن حاصلات دهاقین(میوه تازه و خشک) در هرات برگزارشد.
مسوولان در اداره زراعت هرات در این جشنواره می گویند که 25 فیصد حاصلات انگور امسال در این ولایت افزایش یافته است.
مولوی پیرمحمد حلیمی رئیس اداره زراعت می گوید که 150 هزار تن انگور امسال از باغ‌های هرات بدست می‌آید.
رئیس زراعت می گوید که از مجموع حاصلات انگور 80 هزار تن کشمش، 20 هزار تن به خارج  و 50 هزار تن به بازار هرات و ولایات به فروش رسیده است.
آقای حلیمی می افزاید که حاصلات انجیر و عسل نیز در هرات بالای 20 فیصد افزایش داشته است.
مولوی حلیمی علاوه می کند که اداره زراعت برای ایجاد سهولت به دهاقین کارهای زیادی انجام داده و تلاش می کند تا سردخانه های معیاری و بازار فروش برای محصولات در بازار های خارجی  نیز فراهم کند.
از سوی هم باغداران ولایت هرات در ششمین جشنواره انگور عسل و انجیر امیدواری می کنند که زمینه صادارات محصولات شان به کشورهای خارجی فراهم شود.
بصیراحمد یکتن از باغ داران در جشنواره انگور از افزایش حاصلات انگور خوشحال است اما می گوید که انتظار دارد تا انگور حاصلات اش به خارج صادر شود.
همچنان شیخ الحدیث مولانا اسلام جار والی هرات نیز در ششمین جشنواره انگور، عسل و انجیر می گوید برای دهاقین از سوی اداره محلی سهولت های لازم صورت گرفته است.
شیخ الحدیث مولانا نوراحمد اسلام جار می گوید که امسال بند سلما به خاطر کشت دهاقین در ولسوالی ها بگونه اساس کنترول شد و آب بند سلما به اختیار دهاقین در وقت ضرورت قرار داده شد.
مولانا اسلام جار تاکید می کند که امارت اسلامی برای صادارات حاصلات دهاقین تلاش های لازم را انجام داده از جمله صادارات زعفران که در حال حاضر  به کشورهای خارجی افزایش یافته است.
این ششمین جشنواره انگور، عسل و انجیر  در هرات است که در 60 غرفه  حاصلات و تولیدات دهاقین به مدت دو روز به نمایش گذاشته می‌شود که نیمی از این غرفه‌ها مربوط به خانم ها می باشد.
هرات با داشتن بیش از 100 نوع انگور خوشمزه و مختلف از شهرت جهانی برخوردار است  لعل، فخری، هیته، میراحمدی، کشمشی از جمله انگور های مشهور هراتی است.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۷/۱۲ - ۱۵:۳۰
Background image

جلسه رهبری ریاست زراعت پنجشیر برگزار شد


۱۲ میزان ۱۴۰۱ هـ.ش
جلسه رهبری ریاست زراعت، آبیاری و مالداری به ریاست حافظ عبدالمجیب مشفق رئیس زراع ولایت پنجشیر با اشتراک تمام آمرین، مدیران عمومی، کارمندان و کارکنان این اداره برگزار. . .

دوشنبه ۱۴۰۱/۷/۱۱ - ۱۶:۲۲
Background image

افتتاح کشتارگاه معیاری در ولایت هرات


۱۱ میزان ۱۴۰۱ هـ.ش
مسوولان اداره زراعت، آبیاری و مالداری ولایت هرات می گویند که یک کشتارگاه معیاری را در این ولایت به ارزش 6 میلیون دالر افتتاح نموده اند. 
مولوی پیرمحمد حلیمی رئیس. . .

دوشنبه ۱۴۰۱/۷/۱۱ - ۱۶:۱۸
Background image

آموزش دهی اعضای انجمن حفاطت از علفچرها


۱۱ میزان ۱۴۰۱ هـ.ش
کارمندان آمریت منابع طبعی ریاست زراعت غور اعضای چهار انجمن علفچرهای قریجات صوفک، شیخ المند و بهاری را آموزش داده اند.
هدف از تدویر این برنامه آموزش اعضای چهار انجمن. . .

BACK TO NEWS