امسال بیش از چهارهزار آب‌ریزه ساخته می‌شود

content_admin
شنبه ۱۴۰۰/۴/۲۶ - ۱۶:۵۷
امسال بیش از چهارهزار آب‌ریزه ساخته می‌شود

۲۶سرطان ۱۴۰۰
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، چهارهزار و هفت آب‌ریزه را در جریان سال جاری می‌سازد.
این آب‎ریزه‌های کوچک آبیاری در ولایت‌های کندز، کندهار، کنر، ننگرهار، پروان، کاپیسا، بغلان و تخار ساخته می‌شوند و کار ساخت آن‌ها ۴۵ درصد پیشرفت داشته است. ساخت آب‌ریزه‌ در افزایش سطح آب‌های زیرزمینی، صرفه‌جویی در مصرف آب‌وخاک، کاهش آلوده‌گی هوا و احیای جنگلات طبیعی و گیاهان دارویی نقش گسترده‌ای دارد.
در جریان امسال، در ۴۵ جریب زمین در ولایت‌های لوگر، کنر، خوست، ننگرهار، لغمان و میدان‌وردک سیستم آبیاری قطره‌ای نصب می‌شود. آبیاری قطره‌ای نوعی از سیستم‌های آبیاری موضعی یا میکرو است که در آن، آب را با فشار کم از روزنه‌ یا وسیله‌ای به نام قطره‌چکان به ریشه گیاهان می‌رساند. در این روش آب به آهسته‌گی به ریشه گیاه می‌رسد و موجب صرفه‌جویی و افزایش بازدهی آبیاری می‌گردد.
به منظور مدیریت بهتر آب و حفظ زمین‌های حاصل‌خیز یک‌هزار و دوصد متر دیوار استنادی و کانال در ولایت ننگرهار و جوزجان اعمار و بازسازی می‌شود که کار اعمار و بازسازی این دیوارهای استنادی ۴۵ درصد پیش‌رفت داشته است.
هم‌چنین امسال ۸۵ ساختمان گبیونی در ولایت‌های قندهار، بامیان، پکتیا، کاپیسا، سمنگان و جوزجان ساخته می‌شود که کار ساخت ساز آن ۳۵ درصد تکمیل شده است.
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری برای بلند بردن سطح تولیدات محصولات زراعتی و باغداری از لحاظ کمی و کیفی در سطح کشور شبکه‌های آبیاری، کانال‌های فرعی آبیاری، آب‌ریزه‌ها، ذخیره‌های آبیاری، سیستم قطره‌ای آبیاری، ساختمان گبیونی و دیوارهای استنادی احداث، احیا و بازسازی می‌‌‌کند.

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۰/۵/۲۳ - ۱۴:۲۷
Background image

فصل برداشت پیاز آغاز شد

هفته‌نامه‌ی دهقان | محمد تمیم صدیقی 
افغانستان دارای اقلیم مناسب جهت رشد و پرورش پیاز است. پیاز در ساحات هموار و مرتفع كشت می‌شود و برای نشو و نموی خود به درجه حرارت مناسب، رطوبت نسبی و. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۵/۲۰ - ۱۷:۲۹
Background image

برگزاری جلسه‌ای در مورد چگونه‌گی جمع‌آوری محصولات باغداری

۲۰ اسد ۱۴۰۰
جلسه‌ای در مورد چگونه‌گی جمع‌آوری محصولات باغداری، با حضور شیرشاه امیری معین زراعت و مالداری وزارت زراعت و وحیدالله یوسفی رییس عمومی سیستم معلوماتی نشانه‌های جغرافیایی اداره. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۵/۲۰ - ۱۶:۵۶
Background image

امسال حاصلات بادنجان رومى در بغلان افزایش یافته است

۲۰ اسد ۱۴۰۰
امسال، میزان حاصلات بادنجان رومی در ولایت بغلان، در مقایسه با سال گذشته افزایش قابل ملاحظه‌ای یافته است.
بغلان برای رشد و پرورش بادنجان رومى، آب‌ و هوای مناسب دارد و در طی. . .

BACK TO NEWS