امسال بیش از چهارهزار آب‌ریزه ساخته می‌شود

content_admin
شنبه ۱۴۰۰/۴/۲۶ - ۱۶:۵۷
امسال بیش از چهارهزار آب‌ریزه ساخته می‌شود

۲۶سرطان ۱۴۰۰
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، چهارهزار و هفت آب‌ریزه را در جریان سال جاری می‌سازد.
این آب‎ریزه‌های کوچک آبیاری در ولایت‌های کندز، کندهار، کنر، ننگرهار، پروان، کاپیسا، بغلان و تخار ساخته می‌شوند و کار ساخت آن‌ها ۴۵ درصد پیشرفت داشته است. ساخت آب‌ریزه‌ در افزایش سطح آب‌های زیرزمینی، صرفه‌جویی در مصرف آب‌وخاک، کاهش آلوده‌گی هوا و احیای جنگلات طبیعی و گیاهان دارویی نقش گسترده‌ای دارد.
در جریان امسال، در ۴۵ جریب زمین در ولایت‌های لوگر، کنر، خوست، ننگرهار، لغمان و میدان‌وردک سیستم آبیاری قطره‌ای نصب می‌شود. آبیاری قطره‌ای نوعی از سیستم‌های آبیاری موضعی یا میکرو است که در آن، آب را با فشار کم از روزنه‌ یا وسیله‌ای به نام قطره‌چکان به ریشه گیاهان می‌رساند. در این روش آب به آهسته‌گی به ریشه گیاه می‌رسد و موجب صرفه‌جویی و افزایش بازدهی آبیاری می‌گردد.
به منظور مدیریت بهتر آب و حفظ زمین‌های حاصل‌خیز یک‌هزار و دوصد متر دیوار استنادی و کانال در ولایت ننگرهار و جوزجان اعمار و بازسازی می‌شود که کار اعمار و بازسازی این دیوارهای استنادی ۴۵ درصد پیش‌رفت داشته است.
هم‌چنین امسال ۸۵ ساختمان گبیونی در ولایت‌های قندهار، بامیان، پکتیا، کاپیسا، سمنگان و جوزجان ساخته می‌شود که کار ساخت ساز آن ۳۵ درصد تکمیل شده است.
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری برای بلند بردن سطح تولیدات محصولات زراعتی و باغداری از لحاظ کمی و کیفی در سطح کشور شبکه‌های آبیاری، کانال‌های فرعی آبیاری، آب‌ریزه‌ها، ذخیره‌های آبیاری، سیستم قطره‌ای آبیاری، ساختمان گبیونی و دیوارهای استنادی احداث، احیا و بازسازی می‌‌‌کند.

تازه ترین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۲ - ۱۴:۳۰
Background image

دیدار وزیر زراعت با مسوول وضعیت اضطراری سازمان ملل

مولوی عطاءالله عمری وزیر زراعت، آبیاری و مالداری با رین پاولسین رییس وضیعت‌های اضطراری  و انعطاف پذیری سازمان ملل و ریجارد ترانچارد رییس سازمان خوارکه و زراعت ملل متحد در افغانستان. . .

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۲ - ۱۴:۱۹
Background image

حمایت متنفذین قومی در کاپیسا از پروسه جلوگیری از غصب و استرداد زمین 

شماری  از متنفذین قومی و علمای ولسوالی تگاب ولایت کاپیسا حمایت همه جانبه خویش را از پروسه جلوگیری از غصب و استرداد زمین های امارتی اعلام نمودند.
شماری از متنفذین قومی و علمای ولسوالی. . .

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۲ - ۱۴:۱۶
Background image

جلسه سکتور زراعت و انکشاف دهات در ولایت کاپیسا تدویرگردید

جلسه سکتور زراعت و انکشاف دهات به رهبری مولوی روح الله روحانی رئیس زراعت آبیاری و مالداری ولایت کاپیسا با اشتراک رییسان و نماینده‌های ریاست‌های سکتوری و مسئولین موسسات همکار در ریاست. . .

BACK TO NEWS