امسال بیش از چهارهزار آب‌ریزه ساخته می‌شود

content_admin
شنبه ۱۴۰۰/۴/۲۶ - ۱۶:۵۷
امسال بیش از چهارهزار آب‌ریزه ساخته می‌شود

۲۶سرطان ۱۴۰۰
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، چهارهزار و هفت آب‌ریزه را در جریان سال جاری می‌سازد.
این آب‎ریزه‌های کوچک آبیاری در ولایت‌های کندز، کندهار، کنر، ننگرهار، پروان، کاپیسا، بغلان و تخار ساخته می‌شوند و کار ساخت آن‌ها ۴۵ درصد پیشرفت داشته است. ساخت آب‌ریزه‌ در افزایش سطح آب‌های زیرزمینی، صرفه‌جویی در مصرف آب‌وخاک، کاهش آلوده‌گی هوا و احیای جنگلات طبیعی و گیاهان دارویی نقش گسترده‌ای دارد.
در جریان امسال، در ۴۵ جریب زمین در ولایت‌های لوگر، کنر، خوست، ننگرهار، لغمان و میدان‌وردک سیستم آبیاری قطره‌ای نصب می‌شود. آبیاری قطره‌ای نوعی از سیستم‌های آبیاری موضعی یا میکرو است که در آن، آب را با فشار کم از روزنه‌ یا وسیله‌ای به نام قطره‌چکان به ریشه گیاهان می‌رساند. در این روش آب به آهسته‌گی به ریشه گیاه می‌رسد و موجب صرفه‌جویی و افزایش بازدهی آبیاری می‌گردد.
به منظور مدیریت بهتر آب و حفظ زمین‌های حاصل‌خیز یک‌هزار و دوصد متر دیوار استنادی و کانال در ولایت ننگرهار و جوزجان اعمار و بازسازی می‌شود که کار اعمار و بازسازی این دیوارهای استنادی ۴۵ درصد پیش‌رفت داشته است.
هم‌چنین امسال ۸۵ ساختمان گبیونی در ولایت‌های قندهار، بامیان، پکتیا، کاپیسا، سمنگان و جوزجان ساخته می‌شود که کار ساخت ساز آن ۳۵ درصد تکمیل شده است.
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری برای بلند بردن سطح تولیدات محصولات زراعتی و باغداری از لحاظ کمی و کیفی در سطح کشور شبکه‌های آبیاری، کانال‌های فرعی آبیاری، آب‌ریزه‌ها، ذخیره‌های آبیاری، سیستم قطره‌ای آبیاری، ساختمان گبیونی و دیوارهای استنادی احداث، احیا و بازسازی می‌‌‌کند.

تازه ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۷/۱۲ - ۱۵:۳۰
Background image

جلسه رهبری ریاست زراعت پنجشیر برگزار شد


۱۲ میزان ۱۴۰۱ هـ.ش
جلسه رهبری ریاست زراعت، آبیاری و مالداری به ریاست حافظ عبدالمجیب مشفق رئیس زراع ولایت پنجشیر با اشتراک تمام آمرین، مدیران عمومی، کارمندان و کارکنان این اداره برگزار. . .

دوشنبه ۱۴۰۱/۷/۱۱ - ۱۶:۲۲
Background image

افتتاح کشتارگاه معیاری در ولایت هرات


۱۱ میزان ۱۴۰۱ هـ.ش
مسوولان اداره زراعت، آبیاری و مالداری ولایت هرات می گویند که یک کشتارگاه معیاری را در این ولایت به ارزش 6 میلیون دالر افتتاح نموده اند. 
مولوی پیرمحمد حلیمی رئیس. . .

دوشنبه ۱۴۰۱/۷/۱۱ - ۱۶:۱۸
Background image

آموزش دهی اعضای انجمن حفاطت از علفچرها


۱۱ میزان ۱۴۰۱ هـ.ش
کارمندان آمریت منابع طبعی ریاست زراعت غور اعضای چهار انجمن علفچرهای قریجات صوفک، شیخ المند و بهاری را آموزش داده اند.
هدف از تدویر این برنامه آموزش اعضای چهار انجمن. . .

BACK TO NEWS