ادامه‌ کمپاین آگاهی‌دهی از بیماری تب کانگو در شهر کابل

naim.rezai
یکشنبه ۱۴۰۰/۴/۲۷ - ۱۰:۴۶
 ادامه‌ کمپاین آگاهی‌دهی از بیماری تب کانگو در شهر کابل

۲۷ سرطان ۱۴۰۰
ریاست عمومی مالداری و صحت حیوانی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری به سلسله آگاهی‌دهی از بیماری تب کانگو، امروز نیز در مناطقی از شهر کابل برای خریداران و فروشنده‌گان حیوانات درباره این بیماری آگاهی‌دهی کرد.
مناطقی چون کمپنی، تانک لوگر، دروازه لاهوری، نقاش تهیه مسکن، کوته‌سنگی و دارالمان، محلاتی است که بز، گوسفند و گاو در آن فروخته می‌شود و در این مناطق برای مردم آگاهی داده شد.
نورجان زازی، رییس عمومی مالداری و صحت حیوانی وزارت زراعت، گفت: «امروز آمدیم به‌ خاطر آگاهی‌دهی مرض کشنده و ویروسی تب کانگو، بیماری مشترک انسان و حیوان؛ همچو کمپاین‌های ما در در طول سال ادامه دارد. دو مرتبه حیوانات را واکسین و دواپاشی می‌کنیم. هم‌چنان برای مردم آگاهی می‌دهیم. در روزهای قبل از عید قربان آگاهی‌دهی ما تشدید می‌یابد تا مردم بفهمند. در این روزها در نواحی مختلف شهر کابل فعالیت داریم، به مردم می‌گوییم که هنگام خرید، فروش و ذبح حیوانات از دستکش، ماسک و لباس مخصوص استفاده نمایند. از مردم می‌خواهیم به این موارد متوجه داشته باشند.»
معلوماتی پیرامون بیماری کانگو، طریق سرایت، جلوگیری از مصاب شدن، مراقبت بیمار و افرادی‌ که بیشتر در معرض خطر قرار دارند، موضوعاتی بود که برای فروشنده‌ها و خریداران حیوانات آگاهی داده شد.
نقیب‌الله، یک تن از فروشنده‌های گوساله، از افرادی بود که برایش آگاهی داده شد. او گفت: «18 رأس گوساله را از ولایت‌های شمال کشور آوردیم برای فروش. امروز کارمندان بخش مالداری وزارت زراعت آمدن، برگه‌های آگاهی‌دهی از تب کانگو را برای ما توزیع کردن و در موردش معلومات دادن. موضوعات حلال کردن حیوان، نگهداری و چگونه‌گی انتقال تب کانگو مواردی بود که باخبر شدیم و برای مردم هم اطلاع می‌دهیم.»
این کمپاین به ادامه سلسله برنامه‌های آگاهی‌دهی گذشته وزارت زراعت صورت می‌گیرد؛ چون عید قربان نزدیک است و مردم باید هنگام ذبح حیوانات و استفاده از گوشت آن متوجه موارد لازمی باشند تا به این بیماری مصاب نشوند.
قابل ذکر است که کمپاین آگاهی‌دهی از مرض کانگو در تمام سال جریان دارد و متخصصان بخش مالداری وزارت زراعت، در ۳۴ ولایت به مالداران و قصابان آگاهی‌ می‌دهند که به‌صورت درست حیوانات را نگهداری و ذبح کنند تا مردم به این بیماری گرفتار نشوند.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۴۰۱/۷/۱۴ - ۱۴:۴۹
Background image

آموزش استعمال کود یوریا برای باغداران در ولسوالی بگرامی ولایت کابل


۱۴ میزان ۱۴۰۱ هـ.ش 
مسولان بخش حفاظه نباتات مدیریت عمومی خدمات زراعتی ولسوالی بگرامی  ولایت کابل طریقه استعمال کود یوریا را برای  شماری از باغداران  آموزش دادند 
در این برنامه همچنان. . .

پنجشنبه ۱۴۰۱/۷/۱۴ - ۱۳:۳۲
Background image

در ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز از شکار پرنده گان جلو گیری شد


۱۴ میزان ۱۴۰۱ هـ.ش
به اساس هدایت رهبری وزارت زراعت آبیاری و مالداری ریاست زراعت کندز از شکار پرنگان در ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز جلوگیری شد.
 مولوی عبدالمالک موسی مدیر عمومی خدمات. . .

چهارشنبه ۱۴۰۱/۷/۱۳ - ۱۵:۵۵
Background image

نظارت رییس زراعت کندز از قرنطین استیشن شیر خان بندر


۱۳ میزان ۱۴۰۱ هـ.ش
 مولوی امان الله حسن ریس زراعت آبیاری و مالداری ولایت کندز با تیم کاری شان از بخش‌های مختلف قرنطین استیشن  نظارت نموده در رابطه به پابندی به حاضری، سلوک نیک با. . .

BACK TO NEWS