احداث ۲۵ جریب باغ متراکم در ولایت بامیان از سوی وزارت زراعت

content_admin
سه‌شنبه ۱۴۰۰/۴/۱ - ۱۵:۱۴
احداث ۲۵ جریب باغ متراکم در ولایت بامیان از سوی وزارت زراعت

۱ سرطان ۱۴۰۰
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، از طریق پروژه سکتوری انکشاف زنجیره ارزش باغداری،HVCDSP، طی دو سال گذشته ۲۵ جریب متراکم سیب و ناک در ولسوالی‌های یکاولنگ، شیبر و مرکز ولایت بامیان احداث کرده است. این باغ‌ها برای ۲۲ دهقان احداث شده و در هر جریب باغ، ۶۳۰ نهال غرس شده است.
همزمان با احداث این باغ‌ها، به هریک از این دهقانان ۵۰ کیلوگرام کود کیمیاوی نیز توزیع شده است.
این باغ‌ها به گونه‌ی مسلکی احداث شده و با باغ‌هایی که به شکل سنتی احداث می‌شوند، تفاوت‌های زیاد دارند. باغ‌های متراکم پس از مدت دو سال حاصل می‌دهند اما باغ‌هایی که به گونه سنتی توسط خود دهقانان احداث می‌شوند حدود پنج وقت خواهد گرفت تا به ثمر برسند. باغ‌های متراکم در مقایسه با باغ‌های سنتی، بیست برابر حاصلات بیشتر دارند.
باغ‌های متراکم از یک جانب باعث افزایش حاصلات می‌شود و از سوی دیگر به کاهش حرارت منطقه کمک می‌‌‌کند.
پروژه سکتوری انکشاف زنجیره ارزش باغداری در بخش‌های احداث زیربناهای جدید، بهبود زنجیره ارزشی محصولات باغداری، ارتقای ظرفیت زراعت‌پیشگان، توسعه صادرات محصولات باغداری در یازده ولایت افغانستان فعالیت دارد. این پروژه از سوی بانک انکشاف آسیایی،ADB، تمویل و توسط وزارت زراعت، آبیاری و مالداری تطبیق می‌گردد.
طی دو سال گذشته، از طریق این پروژه در ولایت‌های تحت پوشش باغ‌های مختلف متراکم شامل ستروس، خُرما، ناک و سیب به گونه‌ی مسلکی در ولایت‌های ننگرهار، کنر، لغمان، خوست، لوگر، غزنی، کابل، پکتیا، پکتیکا، بامیان و میدان وردگ احداث شده‌اند.

تازه ترین اخبار

دوشنبه ۱۴۰۰/۸/۳ - ۲۰:۳۹
Background image

موسسهPAC هژده قلم وسیله مالداری و زراعتی را به دهقانان و مالداران ولایت سمنگان توزیع کرد


۱۸ ربیع الاول ۱۴۴۳ ه‍.ق
۴ میزان ۱۴۰۰ ه‍.ش
  موسسه پک (PAC) 18 قلم وسیله زراعتی و مالداری را به مالداران، دهقانان و آمریت مالداری و صحت حیوانی ریاست زراعت ولایت سمنگان تحویل داد.
این. . .

دوشنبه ۱۴۰۰/۸/۳ - ۱۴:۱۱
Background image

معین زراعت و مالداری وزارت زراعت با مسوولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری دیدار کرد

مولوی صدراعظم، معین زراعت و مالداری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، با  محمد‌یونس مهمند، معاون اول اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، خان‌جان الکوزی، معاون فدراسیون اتاق‌های تجارت. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۷/۲۹ - ۱۱:۵
Background image

جلسه کمیته تخنیکی وزارت در رابطه به پروژه ملی جلوگیری از تخریب زمین برگزار شد

٢٩ میزان  ۱۴۰۰ هـ.ش
١٤ ربیع الاول ۱۴۴۳ هـ.ق
این جلسه با حضور مولوی عبدالرحمن راشد سرپرست وزارت زراعت، مولوی شمس الدین شریعتی معین  آبیاری و منابع طبعی و اعضای کمیته تخنیکی وزارت زراعت. . .

BACK TO NEWS