کار تنظیم ۱۵۱هزارهکتار آب‌ریزه شروع شد

content_admin
یکشنبه ۱۴۰۰/۲/۵ - ۱۴:۱۶
کار تنظیم ۱۵۱هزارهکتار آب‌ریزه شروع شد

۵ ثور ۱۴۰۰
وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، در هفته آب و برق، کار تنظیم ۱۵۱هزار هکتار آب‌ریزه را در ۲۵ ولایت آغاز کرد.
اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، می‌گوید که این آب‌ریزه‌‌ها در ولایت‌های کابل، کاپیسا، ننگرهار، بادغیس، تخار، بدخشان، سرپل، بلخ، سمنگان، نورستان، دایکندی، خوست، پکتیا، پکتیکا، غور، هلمند، وردک، جوزجان و کندز ساخته می‌شود.
به گفته‌ آقای رستمی، آب‌ریزه‌ها حفره‌های کوچکی است که جلو پراکنده شدن آب و جاری سیلاب را می‌گیرد و در عوض آب را به ذخیره‌های زیرزمینی انتقال می‌دهد. هدف از تنظیم این آب‌ریزه‌ها بلندبردن سطح آب‌های زیرزمینی، حفاظت آب و خاک، کاهش آلوده‌ گی هوا، احیا و حفاظت از جنگل‌های طبیعی، چراگاه‌ها و نباتات طبی است.
سخنگوی وزارت زراعت افزود که مبارزه با خشک سالی، جلوگیری از سیلاب‌های موسمی، اشتغال‌زایی، بهبود محیط‌‌‌‌زیست و تقویت اقتصاد ملی از اثرات تطبیق این پروژه خواهد بود. تطبیق این پروژه تا قوس ۱۴۰۰ تکمیل خواهد شد.
اکبر رستمی گفت که برای تنظیم ۱۵۱هزار هکتار آب‌ریزه، ۱ میلیارد و ۷ میلیون و ۲۸۵هزار و ۶۹۶ افغانی هزینه درنظر گرفته شده و توسط دولت افغانستان، بانک جهانی، بانک انکشاف آسیایی، دفتر همکاری‌های آلمان، دفتر همکاری‌های سویس، اتحادیه اروپا، صندوق‌های وجهی تغییر اقلیم یا GEF و دفتر همکاری‌های ایتالیا تمویل می‌گردد.
افغانستان از شمار آسیب‌پذیرترین کشورها در برابر تغییرات اقلیمی است و از این ناحیه مشکلاتی چون خشک‌سالی و سرازیر شدن سیلاب‌ها را تحمل کرده است.
تنظیم آب‌ریزه‌ها باعث حفاظت از چراگاه‌ها، خاک و ایجاد استواری در برابر تخریب‌های ناشی از سیلاب، تقویت سیستم چرخشی آب و احیای جنگلات و کاهش خشک‌سالی می‌شود.

تازه ترین اخبار

یکشنبه ۱۴۰۰/۳/۳۰ - ۱۶:۲۳
Background image

قرارداد ساخت کانال آبیاری شاخ‌قند لوگر امضا شد

۳۰جوزای ۱۴۰۰
قرارداد ساخت کانال آبیاری «شاخ‌قند» ولسوالی محمدآغه ولایت لوگر، از سوی مسوولان پروژه اضطرار و تامین مواد غذایی، EATS، مربوط به وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، به امضا رسید.
. . .

یکشنبه ۱۴۰۰/۳/۳۰ - ۱۶:۲۰
Background image

به ۳۶۰ خانم در در دایکندی در باره کشت و عملیات زراعتی سبزیجات آموزش داده می‌شود

۳۰جوزای ۱۴۰۰
به ۳۶۰ تن از زنان در ولایت دایکندی که برای‌شان قبلاً باغچه‌های خانگی توزیع شده است، در باره کشت و عملیات زراعتی سبزجات آموزش داده می‌شود.
سید عبدالواحد فیروزی رییس اداره. . .

یکشنبه ۱۴۰۰/۳/۳۰ - ۱۵:۳
Background image

بیش از ۳۶هزار دوز واکسین حیوانی در کندز توزیع شد

۳۰جوزای ۱۴۰۰
ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت کندز، ۳۰هزار و ۸۰۰ دوز واکسین نوع بروسلوز RV برای تطبیق بالای بزغاله و پنج‌هزار و ۴۰۰ دوز واکسین نوع S19، برای تطبیق بالای گاو، به هفت. . .

BACK TO NEWS