نخستین فارم گژدم‌پروری در هلمند ساخته شد

content_admin
دوشنبه ۱۳۹۸/۸/۱۳ - ۱۰:۴۷
 نخستین فارم گژدم‌پروری در هلمند ساخته شد

۱۲ عقرب ۱۳۹۸
یک فارم مجهز گژدم‌پروری در لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند ساخته و به بهره‌برداری سپرده شد.
در این فارم ۱۶ هزار گژدم پرورش می‌یابند. زلمی الکو، رییس زراعت، آبیاری و مالداری هلمند می‌گوید، «به این فارم که از سوی بخش خصوصی ساخته شده، از جانب ریاست زراعت هلمند در زمینه‌های مختلف همکاری‌های همه‌جانبه می‌شود.»
مسوولان این گژدم‌پروری می‌گویند که فارم‌شان را به خاطر جلوگیری از قاچاق گژدم‌های کشور به خارج ساخته‌اند. آنان در فارم‌شان تا این دم ۱۶ هزار گژدم جمع کرده‌اند و از حکومت می‌خواهند که در بازار جهانی، برای‌شان زمینه‌ی فروش زهر گژدم را فراهم کند.
رییس زراعت هلمند گفت، با آغاز کار ساخت و سپس بهره‌برداری از این فارم، برای حل مشکلات و رفع نیازهای مسولوان این فارم،‌ راه‌نمایی‌های فنی و مشورت‌های لازمی داده‌‌اند.
خوراک گژدم‌های این فارم کرم است. هر گژدم در سه ماه، شش قطره زهر تولید می‌کند و بهای یک کیلو زهر گژدم، نزدیک به ۱۰ میلیون دالر است.
باید گفت که نخستین بار در کشور، فارم پرورش گژدم در هرات ساخته شد. در فارم هرات، بیش‌تر از دو هزار گژدم نگه‌داری و زهرشان به شماری از کشورها صادر می‌شود.

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۳۹۹/۱۱/۴ - ۱۵:۳۴
Background image

هم‌زمانی افزایش مصرف لیمو با افزایش حاصلات

وزارت زراعت آبیاری و مالداری در چند سال اخیر باغ‌های جدید لیمو را در ولایت‌های گرم سیر ننگرهار، لغمان و کنر احداث کرده است. ولایت‌های نام برد در پرورش و تولید لیمو دست بلند دارند. یکی. . .

شنبه ۱۳۹۹/۱۱/۴ - ۱۵:۱۶
Background image

دست‌آوردهای وزارت زراعت در عرصه‌ی آبیاری در سال مالی ۱۳۹۹

وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، با مصرف ۷۷.۷ درصد بودجه انکشافی خود در سال مالی ۱۳۹۹، در زمینه‌ی آبیاری به دست‌آوردهای چشم‌گیری دست یافته است. این وزارت، برای سال مالی ۱۳۹۹، چهارده. . .

شنبه ۱۳۹۹/۱۱/۴ - ۱۴:۵۹
Background image

جلسه رهبری وزارت زراعت پیرامون آماده‌گی‌ها و برنامه‌های آینده برگزار شد

۴ دلو ۱۳۹۹
جلسه‌ی رهبری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری درباره‌ی روی دست گرفتن آماده‌گی‌های خرید گندم و علوفه‌ی حیوانی به خاطر احتمالات خشک‌سالی، موج دوم کرونا و آماده ساختن طرح مدیریت آب. . .

BACK TO NEWS