مجادله میخانیکی علیه کرم سفید ریشه‌خوار در کندز شروع شد

content_admin
شنبه ۱۴۰۰/۱/۱۴ - ۱۴:۵۹
مجادله میخانیکی علیه کرم سفید ریشه‌خوار در کندز شروع شد

۱۴حمل ۱۴۰۰
ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت کندز، از آغاز کمپاین میخانیکی علیه کرم سفید ریشه‌خوار و احیای دوباره علفچرهای متضررشده در این ولایت خبر داده است.
این کمپاین در ولسوالى‌هاى امام‌صاحب و دشت ارچى ولايت کندز آغاز شده است.
کرم سفيد ريشه‌خوار که حشره کامل آن قانغوزک نامیده می‌شود، در مرحله لاروا يا کرم در موجوديت غذاى کافى سه الى چهار سال عمر داشته و در سال اول در سطح نزديک خاک زندگى کرده و خساره شديدی را به ريشه نباتات وارد می‌‌کند و باعث خشک شدن نباتات شده و ساحات سبز را به‌طور کلى از بين می‌برد. در سال‌هاى اخير در علفچرهاى ولايت کندز اين آفت به شدت شيوع پیدا کرده و ساحات وسيعى از علفچرها را متضرر ساخته است. علفچرهاى ولايت کندز منبع خوب براى مواشى است و در بهار هرسال تعدادى زيادى از مالداران ده‌ها هزار مواشى خويش را غرض تغذيه به اين ساحات می‌برند.
به منظور مبارزه با اين آفت و جلوگيرى از خسارات بعدى آن، رياست حفاظه نباتات و قرنطين وزارت زراعت آبيارى و مالدارى، مقدار پولی را غرض خريدارى تخم‌های علف و وسايل مورد ضرورت برای مبارزه ميخانيکى علیه کرم سفيد ريشه‌خوار و احياى دوباره ساحات متضرر شده، در اختیار ریاست زراعت کندز گذاشته است.
ریاست زراعت کندز می‌گوید تا از بین بردن ساحات وسیع علفچرهای این ولایت از وجود این کرم، به کمپاین خود ادامه می‌دهد.

 

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۰/۷/۲۴ - ۱۵:۱۹
Background image

رییس زراعت بلخ با شماری از موسسه‌های همکار زراعت دیدار کرد

24 میزان 1400 هـ.ش
9 ربیع الاول 1443 هـ.ق
مولوی خالد رییس زراعت، آبیاری و مالدری ولایت بلخ جهت هماهنگی بیشتر در کارها با شماری از نماینده گاه موسسه های فعال در سکتور زراعت  دیدار کرد.
ن. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۷/۲۲ - ۱۵:۴۵
Background image

معین مالی و اداری وزارت زراعت از ریاست اداری این وزارت دیدار کرد


22 میزان 1400 هـ.ش
معین مالی و اداری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری فضل الباری فضلی و هیئت همراه شان از ریاست اداری و آمریت‌های مربوطه آن دیدار و سفارش‌های لازم را در بخش‌های کاری شان. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۷/۲۱ - ۱۵:۵۲
Background image

دیدار معین زراعت و مالداری با اتحادیه وارد‌کننده‌گان محصولات حیوانی

مولوی صدراعظم، معین زراعت و مالداری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، با شماری از مسوولان شرکت‌های وارد‌کننده‌ گوشت مرغ دیدار کرد.
در این دیدار روی مشکلات تاجران ملی، ترانزیت مواد تجاری به. . .

BACK TO NEWS