دهقان بامیانی پس از این درآمد خوبی از کشت کچالو به دست می‌آورَد

mail-admin
یکشنبه ۱۳۹۹/۹/۳۰ - ۱۴:۴۷
دهقان بامیانی پس از این درآمد خوبی از کشت کچالو به دست می‌آورَد


هفته‌نامه‌ی دهقان / نعیم رضایی
با تکمیل شدن کار ساخت ذخیره‌گاه‌های جدید کچالو در ولایت بامیان، یک دهقان در این ولایت می‌گوید: «در اول خزان کچالوی مرا سیر ۸۰ افغانی هم نمی‌خریدند، حالا هر سیر کچالو را به ۱۱۰ افغانی می‌خرند، ولی تا حال نفروختیم.»
ولایت بامیان مشهور به گدام کچالو و مرکز کشت و برداشت گونه‌های اصلاح‌شده کچالو در کشور می‌باشد. بر اساس آمارهای احصاییه وزارت زراعت، بامیان سالانه حدود ۵۰ درصد کچالوی مورد نیاز کشور را تامین می‌کند. دهقانان این ولایت اما از نبود ذخیره‌گاه کچالو شکایت داشتند به همین منظور وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در سال جاری برای حمایت از دهقانان و هم‌چنان جلوگیری از فرسوده شدن محصولات زراعتی، برنامه مدیریت محصولات زراعتی راه انداخت و از طریق آن ۲۹۵ ذخیره‌گاه جدید کچالو در بامیان ساخت. کار ساخت، تمام این ذخیره‌خانه‌ها تکمیل شده است.
عبدالوهاب محمدی رییس زراعت این ولایت می‌گوید: «کار اعمار تمام ذخیره‌گاه‌های صفر انرژی کچالو در این ولایت تکمیل شده است و دهقانان ولایت بامیان بهره‌گیری از این ذخیره‌خانه‌ها را شروع کرده‌اند.»
ذبیح‌الله باشنده قریه سیدآباد مرکز ولایت بامیان یکی از مستفیدشونده‌گان این ذخیره‌گاه‌ها می‌گوید:‌ «امسال من چهار جریب زمین را کچالو کشت کرده بودم، از این چهار جریب در حدود ۳۰۰ بوجی که هر بوجی ۱۳ سیر می‌آمد حاصل گرفتم.» وی می‌گوید قبل از ساخت ذخیره‌گاه، کچالو را هنگام برداشت حاصل در مزرعه به نرخ بسیار پایین به فروش می‌رساند، اما حالا می‌تواند آن را نگهداری کرده و به فرصت مناسب به فروش برساند. او می‌افزاید: «قبلاً به خاطری که کچالو زیاد کشت می‌کردم و ترس این را داشتم که کچالو فرسوده نشود، سر زمین کچالو را به قیمت پایین به فروش می‌رساندم. اما، امسال وزارت زراعت، برای ما ذخیره‌گاه کچالو ساخته است، امسال نرخ‌ها هم پایین بود من کچالو خود را با دل‌جمع آوردم و در ذخیره‌گاه، ذخیره کردم تا نرخ‌ها بلند برود و به بازار به فروش برسانم. در اول خزان کچالو مرا به ۸۰ افغانی هم نمی‌خرید، حالا هر سیرش را به ۱۱۰ افغانی می‌خرند، ولی تا حال نفروختیم.»
اسماعیل یک دهقان دیگر بامیانی نیز می‌گوید که سالانه ۵۰۰ سیر کچالو کشت می‌کند. او گفت: «زمین‌های زیاد زراعتی داریم، به خاطر کمبود آب اکثر زمین‌های ما بدون کشت می‌ماند، باآنهم سالانه ۵۰۰ سیر کچالو کشت می‌کنیم، و از این مقدار تخم کچالو در حدود چهار هزار سیر کچالو حاصل می‌گیرم.» وی افزود: «وقتی حاصلات کچالو را جمع‌آوری می‌کنیم، به هر صورتش به قیمت روز به فروش می‌رسانیم و مشکل جدی که من داشتم، این بود که تخم کچالو را تا بهار سال نگهداری کرده نمی‌توانستم، من سالانه تا ۵۰۰ سیر کچالو را برای تخم نگهداری می‌کنم، قبل از ایجاد سردخانه، تخم را برای این‌که تا بهار سال سالم بماند، زمین را حفر می‌کردم و خاک را بالایش می‌انداختم، زیر زمین می‌ماندم، بهار سال تقریباً از نصف بیش‌تر فرسوده می‌شد و به ما ضرر زیادی وارد می‌کرد.»
اسماعیل می‌گوید با ایجاد ذخیره‌گاه کچالو، در سال آینده تصمیم دارد دو برابر بیش‌تر در مقایسه با امسال کچالو کشت کند.
بر اساس آمار ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت بامیان، در این ولایت سالانه حدود ۳۵۰ الی ۳۸۰ هزار متریک تُن کچالو تولید می‌گردد که با ساخت ذخیره‌گاه‌های جدید کچالو از طریق برنامه مدیریت محصولات زراعتی و ذخیره‌گاه‌هایی که قبلاً ساخته شده، حدود ۲۵ درصد از کچالوی بامیان ذخیره می‌شود.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۴۰۱/۹/۱۷ - ۱۳:۳۷
Background image

تلاش‌های عملی بر توسعه جنگلات در پنجشیر 

۱۷ قوس ۱۴۰۱ هـ.ش
ریاست زراعت، آبیاری و مالداری پنجشیر از تلاش‌های عملی بر احیای مجدد جنگلات در این ولایت خبر می‌دهد.
حافظ عبدالمجیب مشفق رئیس زراعت، آبیاری و مالداری پنجشیر گفت که کار. . .

پنجشنبه ۱۴۰۱/۹/۱۷ - ۱۳:۳۶
Background image

تثبیت زمین‌های غصب شده در غور توسط کمیته جلوگیری از غصب و استرداد زمین‌های امارتی 

۱۷ قوس ۱۴۰۱ هـ.ش
کمیته تخنیکی ولایتی جلوگیری از غصب و استرداد املاکات امارتی چندین قطعه املاک امارتی را در ولسوالی‌های  تیوره و پسابند  ولایت غور را تشخیص، تثبیت و نقشه برداری نمود.
مول. . .

پنجشنبه ۱۴۰۱/۹/۱۷ - ۱۳:۳۳
Background image

ایجاد دو برنامه آموزشی برای دهقانان در ولسوالی میر بچه کوت ولایت کابل 

۱۷ قوس ۱۴۰۱ هـ.ش
ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت کابل دو کورس آموزشی را در دو حوزه ولسوالی میربچه کوت که شامل ۱۳ قریه میشود با حضور داشت ملک صاحبان قریه جات ذکر شده ایجاد نمود.

BACK TO NEWS