بیابانی در ولسوالی دولت‌یار به باغ میوه بدل شد

mail-admin
چهارشنبه ۱۳۹۸/۵/۹ - ۱۵:۶
بیابانی در ولسوالی دولت‌یار به باغ میوه بدل شد

۹ اسد ۱۳۹۸
بیابان دهن جر سینه بلاغ ولسوالی دولت یار ولایت غور به باغ میوه بدل شد.
دره‌ی کیشرو ولسوالی دولت‌یار ولایت غور از شمار ساحات حاصل‌خیز این ولسوالی است که نسبت به دیگر ساحات ولسوالی دولت‌یار آب و هوای مناسب برای باغ میوه دارد، اما ساحات آن کوهستانی، صعب‌العبور است. دریا نیز از این زمین‌ها در موقعیت پایین‌تر قرار گرفته و امکان آبیاری از آن، بدون سیستم‌های سولری واتر پمپ محدود است.
اما حالا داستان طور دیگری رقم خورده است، زیرا محمد، عشق و علاقه فراوان به باغداری داشت و با استفاده از تجربه‌ی یکی از دوستانش، اقدام به باغ‌سازی در این بیابان کرد.
الگوی محمد، دوست وی است. دوست او، رئیس عطامحمد است که قبلاً آب را از فاصله دو کیلو متری توسط پیپ آورده و در قریه جرگک توسط پروژه ملی باغداری و مالداری برایش باغ ساخته شده بود.
محمد در زمستان ۱۳۹۵ کار ساخت باغ‌اش را در زمین لامزروع واقع در قریه نرمته‌دهن جر سینه بلاغ آغاز کرد. محمد از کارمندان پروژه ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت در ترازبندی، اصلاح زمین، نقشه‌ی باغ و کشت میانی مشورت گرفت و در کمپین بهاری ۱۳۹۶ سه جریب زمین خودش را باغ میوه ساخت.
محمد اضافه می‌کند که اکنون ارزش زمین‌های لامزوع اطراف باغ وی افزایش یافته و سطح باغداری آن به پنج جریب رسیده است. محمد می‌افزاید که در سال گذشته از باغ میوه و کشت میانی آن ۷۵ هزار افغانی عاید گرفته و عواید وی همه ساله رو به افزایش است و اکنون به این باور رسیده است که تلاش و عشق‌اش به باغداری می‌تواند منبع خوب عایداتی طی سال‌های متمادی برای او خانواده‌اش باشد.
وی با ابراز تشکر از پروژه ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت می‌گوید که دهقانان باید در قسمت باغداری توجه کنند و زمین‌های فراوان لامزوعی را که در سطح ولایت غور به حد کافی وجود دارد، تحت کشت و باغداری قرار دهند.

تازه ترین اخبار

شنبه ۱۴۰۰/۷/۲۴ - ۱۵:۱۹
Background image

رییس زراعت بلخ با شماری از موسسه‌های همکار زراعت دیدار کرد

24 میزان 1400 هـ.ش
9 ربیع الاول 1443 هـ.ق
مولوی خالد رییس زراعت، آبیاری و مالدری ولایت بلخ جهت هماهنگی بیشتر در کارها با شماری از نماینده گاه موسسه های فعال در سکتور زراعت  دیدار کرد.
ن. . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۷/۲۲ - ۱۵:۴۵
Background image

معین مالی و اداری وزارت زراعت از ریاست اداری این وزارت دیدار کرد


22 میزان 1400 هـ.ش
معین مالی و اداری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری فضل الباری فضلی و هیئت همراه شان از ریاست اداری و آمریت‌های مربوطه آن دیدار و سفارش‌های لازم را در بخش‌های کاری شان. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۷/۲۱ - ۱۵:۵۲
Background image

دیدار معین زراعت و مالداری با اتحادیه وارد‌کننده‌گان محصولات حیوانی

مولوی صدراعظم، معین زراعت و مالداری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، با شماری از مسوولان شرکت‌های وارد‌کننده‌ گوشت مرغ دیدار کرد.
در این دیدار روی مشکلات تاجران ملی، ترانزیت مواد تجاری به. . .

BACK TO NEWS