دهقانان سرپلی: بهای پیاز مناسب است

mail-admin
یکشنبه ۱۳۹۸/۸/۱۹ - ۱۵:۲۳

دهقانان سرپلی:
بهای پیاز مناسب است

دهقانان سرپلی: بهای پیاز مناسب است

هفته‌نامه دهقان/نعیم رضایی
مردم ولایت سرپل مثل بسیاری از ولایت‌های دیگر، اکثراً مصروف زراعت‌اند. بیش‌تر آن‌ها از طریق کشت محصولات زراعتی مخارج زنده‌گی‌شان را تا حدی تامین می‌کنند.
گندم، جو، جواری، انگور، زغر، پیاز، کنجد، خربزه و تربز محصولات عمده زراعتی این ولایت است. امسال در کنار دیگر محصولات زراعتی، حاصل پیاز این ولایت افزایش ۲۰ درصدی داشته است.
محمدسلیم رنجبر رییس زراعت، آبیاری و مالداری این ولایت می‌گوید: «امسال اضافه‌تر از هزار هکتار زمین در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت پیاز کشت شده بود.» به گفته‌ی آقای رنجبر حاصل تخمینی از هر هکتار زمین امسال در حدود ۵۵ تا ۶۰ تن بوده است.
وی هم‌چنان درباره‌ی افزایش حاصلات پیاز افزود، سال پیش در این ولایت سطح کل تولید پیاز به ۵۹ هزار و ۵۰۰ متریک تن می‌‍رسید که امسال نظر به سال پیش افزایش ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.
مسوولان ریاست زراعت علت افزایش حاصلات پیاز را در این ولایت استفاده از شیوه‌های جدید مانند تناوب زراعتی، استفاده از تخم‌های اصلاح‌شده‌ی معیاری پیاز، بارنده‌گی فصلی و شرایط اقلیمی خوب هم‌چنان راه‌نمایی‌های لازم، که از طرف کارمندان ترویجی این ریاست برای دهقانان در مورد پیاز آموزش داده بودند عنوان کردند.
میرویس باشنده قریه امام‌جعفر مرکز ولایت سرپل یک‌تن از دهاقین در این باره می‌گوید: «امسال پیاز حاصل خوب داده است و دهقانانی که زمین‌های‌شان را پیاز کشت کرده بودند، راضی هستند و حاصلات خوب گرفتند، قیمت پیاز در بازار نظر به پار سال سه برابر شده است امسال بازرگانان پیاز را از دهاقین هر سیر در بدل ۷۸ تا ۸۵ افغانی می‌خرند.»
مسوولین ریاست زراعت، آبیاری و مالداری در این ولایت در مورد حمایت از دهاقین می‌گوید: «به منظور همکاری با دهاقین راه‌نمایی لازم را در این مورد با آن‌ها به اشتراک گذاشته است و هم‌چنان در قسمت ذخیره کردن پیاز به شیوه‌ی سنتی نیز با آنان همکاری صورت گرفته است و هم‌چنان غرض منسجم ساختن دهقانانی که پیاز کشت می‌کنند، اتحادیه پیازکاران به سطح ولایت ایجاد شده، که اسناد آن تحت جریان است.
بر اساس آمارها، این ولایت در مجموع ۱۱۱ هزار هکتار زمین زراعتی، ۵۰ هزار هکتار زمین آبی، ۶۰ هزار هکتار زمین للمی و ۱۸ هزار هکتار باغ میوه در این ولایت وجود دارد.