کاپیسا امسال بیش‌تر از ۲۲ هزار تُن جواری تولید کرده است

mail-admin
یکشنبه ۱۳۹۸/۸/۱۹ - ۱۵:۲۲

هفته‌نامه دهقان/ حشمت‌الله حبیبی
ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت کاپیسا از افزایش ۱۵ درصدی حاصلات جواری این ولایت در سال جاری خبر می‌دهد و می‌گوید که امسال در این ولایت نُه هزار هکتار زمین جواری کشت شده است که ۲۲ هزار و ۵۰ تن تولید داشته است.
این آمار، افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی حاصلات جواری در این ولایت را نسبت به سال گذشته نشان میدهد.
در حدود ۷۰ فی‌صد محصولات جواری این ولایت به بازارهای مرکزی کابل و دیگر ولایت‌ها فروخته می‌شود و ۳۰ درصد دیگر آن توسط باشنده‌گان این ولایت استفاده می‌شود.
شفیع صدیقی، آمر امور زراعتی ولایت کاپیسا می‌گوید: «ولایت کاپیسا هوای مناسب دارد و انواع مختلف جواری که شامل جواری وطنی، جواری امریکایی گرمه و سرده، جواری خارک و یا پفکی، جواری سفید و چند نوع دیگر است، در زمین‌های زراعتی آن کشت می‌شود.»
وی افزود که میزان حاصلات در سال جاری به دلیل داشتن آب فراوان و کشت بیش‌تر، افزایش یافته است.
از جواری در کنار آرد کردن و تولید نان، مصرف در مالداری، تولید روغن، به صورت «جواری‌جوشک» و پفک جواری (یا پله‌بریان)، جواری‌بریان (که در روی قوغ زغال پخته می‌شود) بیش‌تر استفاده می‌گردد و در بازارها به صورت تازه‌پخت فروخته می‌شود.
تغذیه‌ی مرغداری‌ها با جواری، از دیگر زمینه‌های استفاده‌ی این تولید است که به پیمانه‌ی وسیع، مصرف می‌شود.
جواري منبع مستقیم فولیک‌اسید، ویتامین‌های B، B1، B5، C،E، مواد معدنی مگنیزیم و فاسفورس است و نیز در کاهش بیماری دیابت (شکر) از آن استفاده می‌شود.
کاپیسا از ولایت‌هایی است که آب فراوان و هوای مناسب برای کشت انواع مختلف نباتات دارد. در این ولایت بیش‌تر گندم، جواری، لوبیا، شرشم و ماش کشت می‌شود که بازدهی خوبی برای دهقانان دارد.