۳۰ هزار هکتار باغ تجارتی پسته در دشت حوض ولسوالی انجیل هرات ساخته می‌شود

content_admin
شنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۰ - ۱۶:۳۰
۳۰ هزار هکتار باغ تجارتی پسته در دشت حوض ولسوالی انجیل هرات ساخته می‌شود

۲۰ جدی ۱۳۹۹
حشمت‌الله غفوری معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت، جزییات طرح ساخت باغ‌های تجارتی در دشت حوض ولسوالی انجیل ولایت هرات را به داکتر انوارالحق احدی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری ارائه کرد.
آقای غفوری گفت که مجموع دشت حوض ولسوالی انجیل ولایت هرات ۴۸ هزار هکتار زمین است که بر بنیاد این طرح، در ۳۰ هزار هکتار آن به صورت مشترک با سرمایه‌گذاری سکتور خصوصی و دولت افغانستان باغ‌های تجارتی ساخته می‌شود.
به گفته‌ی معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت، یک بخش از مطالعات تخنیکی، اقتصادی و اجتماعی تطبیق این طرح تکمیل شده و بخشی دیگر در حال جریان است.
این طرح که از سوی شورای عالی اقتصادی منظور شده و قرار است به کابینه ارایه شود و پس از آن، در جریان پنج سال آینده تطبیق می‌شود.
آقای غفوری گفت، از آن‌جایی که پسته پس از چهار سال به حاصل می‌رسد، در این طرح وزارت زراعت کشت زیره در میان درختان به منظور بازدهی سالانه ۳۰ میلیون دالر، نیز شامل است. معین آبیاری و منابع طبیعی یادآور شد که با به حاصل رسیدن باغ‌های تجارتی پسته در دشت حوض انجیل، قرار است سالانه به ارزش ۷۰۰ میلیون دالر پسته به صادرات افغانستان اضافه شود.
در کنار این‌ها، معین آبیاری و منابع طبیعی گفت که این طرح سودمندی‌های محیط زیستی نیز دارد و با ساخت ۵۰۰ بند محافظتی (چک‌دم) جلو ضایعات آب را می‌گیرد و هم‌چنان باعث کنترل سیلاب،  جلوگیری از فرسایش خاک و کاهش گردوخاک می‌شود.
در پایان ارائه‌ی معلومات این طرح توسط آقای غفوری، داکتر انوارالحق احدی وزیر زراعت از این طرح استقبال و از کسانی در ساخت این طرح دخیل بودند، تشکر کرد. هم‌چنان وزیر زراعت در کنار ارائه‌ی نظریه‌های رهنمودی‌اش، بر تسریع تطبیق این پروژه تأکید ورزید.
آقای احدی یادآور شد که این پروژه در تقویت اقتصاد کشور و به خصوص فراهم‌سازی زمینه افزایش تولید و کار، مهم است.

تازه ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۴ - ۱۲:۳۷
Background image

سردخانه‌داران از سردخانه‌های سیب در دایکندی راضی‌اند

۱۴حوت ۱۳۹۹
سید عبدالواحد فیروزی رییس اداره زراعت، آبیاری و مالداری ولایت دایکندی، با نظارت از سه سردخانه‌ سیب در این ولایت، می‌گوید که مالکان سردخانه‌های سیب از این سردخانه‌ها رضایت. . .

پنجشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۴ - ۱۲:۳۵
Background image

به ۴۷ باغدار در جوزجان نهال‌های مثمر توزیع شد

۱۴حوت ۱۳۹۹
ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ولایت جوزجان، به همکاری موسسه «اکتید»، به منظور توسعه‌ی باغداری به ۴۷ تن از باغداران این ولایت در ولسوالی‌های آقچه، خانقاه، خواجه‌دوکوه و شبرغان. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ - ۱۴:۱۸
Background image

شصت‌هزار نهال عناب به باغداران فراه توزیع شد

۱۳حوت ۱۳۹۹
پروژه توسعه باغداری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، ۶۰هزار نهال عناب به باغداران ولایت فراه توزیع نموده است.
مسوولان این پروژه می‌گویند که برعلاوه توزیع این نهال‌ها به. . .

BACK TO NEWS