درآمد بی‌پیشینه‌ی محمدطاهر از فروش شفتالوی زودرس در ولایت بلخ

mail-admin
success story

۴ جوزای ۱۳۹۸
محمدطاهر نام دارد و باشنده‌ی قریه نوآباد ولسوالی چمتال ولایت بلخ است. محمدطاهر چهار سال پیش، شامل خدمات برنامه‌ی ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت گردید.
او در گذشته زمین‌هایش را گندم، پخته، جواری و سایر غله‌جات و حتا کوکنار می‌کارید، اما پنج سال پیش، علاقه گرفت تا سه جریب زمین خودش را باغ شفتالوی زودرس بسازد. بر اساس علاقه‌اش، او و برنامه‌ی ملی باغداری و مالداری، این مقدار زمین محمدطاهر به باغ نوع «مایکرس» شفتالو بدل شد.
محمدطاهر می‌گوید: «در سال‌های اول تا دوم، هرگز گمان نمی‌کردم که یک روز بتوانم از دَرَک فروش میوه صدها هزار افغانی درآمد داشته باشم و حتا در بعضی از مواقع تصمیم داشتم باغ شفتالویم را از بین ببرم و یک‌بار دیگر اقدام به کشت غله و ... کنم.»
اما او صبر کرد و میوه‌ی شیرینی را نصیب شد. در سال جاری ، باغداری زنده‌گی محمدطاهر را دگرگون کرد. حالا زنده‌گی محمدطاهر از نظر اقتصادی کاملاً رونق یافته است. او می‌گوید: «امسال، از سه جریب باغ شفتالوی زودرس خود، یک میلیون و ۲۰۰ هزار فغانی درآمد کرده‌ام، این رقم با حاصلاتی که او سابق از زمین‌های زراعتی‌اش می‌گرفت هرگز قابل مقایسه نیست.»
محمدطاهر که حالا درآمد فراوانی از درَک فروش محصولات باغش کسب کرده است، در نظر دارد که در سال آینده نیز چندین جریب زمین دیگر خویش را نیز باغ بسازد.
محمدطاهر ضمن تشکری از برنامه‌ی ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت، می‌گوید بعد از آن که او زمینش را باغ ساخت، شماری زیاد از کسانی که در هم‌جواری‌اش زمین داشتند، علاقه گرفتند که هم‌مانند او یک باغ خوب داشته باشند و از این طریق درآمد کسب کنند.
گفتنی است که برنامه‌ی ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت از آغاز فعالیتش تنها در ولسوالی چمتال ولایت بلخ بالاتر از یک‌هزار جریب زمین را به باغ‌های شفتالوی زودرس بدل کند که در حال حاضر این شفتالو در بازارهای مزار شریف و دیگر ولایت‌های شمال، به قیمت خیلی مناسب فروخته می‌شود.