روند توزیع گندم برای یک هزار دهقان در کندز آغاز شد

user-admin
Thu, Nov 25 2021 10:38 AM
روند توزیع گندم برای یک هزار دهقان در کندز آغاز شد


۳ قوس ۱۴۰۰ هـ.ش
۱۸ ربیع الثانی ۱۴۴۳ هـ.ق
مسولان ریاست زراعت کندز می‌گویند که روند توزی گندم اصلاح شده برای یک هزار دهقان  واجد شرایط در ولسوالی علی آباد ولایت کندز از طریق موسسه«دست به دست» آغاز گردید
این مقدار تخم‌های اصلاح شده از طریق «دست به دست» برای هر نفر یک بوری گندم اصلاح شده و یک بوری کود سیاه و یک بوری کود سفید داده شد.
موسسه دست به دست یک موسسه‌ که در بخش پرورش زنبور عسل کار می کرد و این اولین باری است که تخم‌های اصلاح شده گندم را برای دهقانان توزیع می‌نماید.
عبدالبصیر بلال معاون ریاست زراعت آبیاری و مالداری ولایت کندز از همکاری دفتر متذکره قدردانی کرده از دهاقین خواست تا گندم توزیع شده را در زمان مناسب کشت نمایند همچنان علاوه نمود که اداره زراعت در تلاش تطبیق پروژه های بیشتر در این ولایت می‌باشد. 
 

Latest news

Wed, Aug 11 2021 5:29 PM
Background image

Holding a Meeting on Collecting Horticultural Products

Asad 20; August 11, 2021
A meeting on how to collect horticultural products was held at the Ministry of Agriculture campus with presence of Shirshah Amiri, deputy minister of. . .

Mon, Aug 09 2021 2:12 PM
Background image

The first phase of Daikundi Valley Natural Resources Management Project completed

Asad 18: August 9, 2021
The Forest Rehabilitation Project, which was started by Directorate of Agriculture in cooperation with Aga Khan Foundation on May 1, 2019 to boost ecosystem has. . .

Mon, Aug 09 2021 12:36 PM
Background image

Three vegetable and fruit processing centers equipped in Balkh

Asad 18: August 9, 2021
Balkh Directorate of Agriculture, through a program to support to national priority program 2, with joint investment of 30% of the private sector and 70% of the. . .

BACK TO NEWS