نگاهی به فعالیت‌های اتحادیه لبنیات گذرگاهِ کابل پروسس ۱.۴ میلیون لیتر شیر از سوی اتحادیه‌لبنیات‌ گذرگاهِ کابل

content_admin
Sun, May 16 2021 10:35 AM
نگاهی به فعالیت‌های اتحادیه لبنیات گذرگاهِ کابل پروسس ۱.۴ میلیون لیتر شیر از سوی اتحادیه‌لبنیات‌ گذرگاهِ کابل

اتحادیه لبنیات گذرگاهِ کابل از سابقه‌دار ترین مراکز پروسس شیر در کشور می‌باشد که در این گزارش از چند‌و‌چون فعالیت‌های تازه آن می‌نویسیم.
غلام ذکریا احمدزی رییس اتحادیه لبنیات گذرگاه شخص آب‌دیده و متین است که از آغاز کار فعالیت‌های این فابریکه و دستاورد‌های آن می‌گوید.
« از سابق مصروف مالداری و زراعت بودیم، به شکل ابتدایی پرورش گاو می‌کردیم، دهقانی هم بخشی از کار ما بود، اکثرا برای تامین مصارف غذائی خانواده خود گندم کشت می‌کردیم، در اول بهار وقتی گندم می‌کاشتیم منتظر، می‌ماندیم تا در فصل خزان رفع حاصل کنیم و قسمت‏ ناچیزی از آن‌را می‌فروختیم و کمی را برای معیشت خانواده خود نگه می‌داشتیم، کشت و برداشت گندم وقت‌گیر و کم درآمد بود، زندگی بخور نمیری داشتیم».
او می‌گوید« در کنار زراعت؛ مالداری هم می‌کردیم، در آن زمان شیر و روغن آن را فقط در خانه به‌مصرف می‌رساندیم، و گاهی هم مقداری از شیر یا ماست فاسد می‎شد؛ چون در آن زمان مرکز جمع‌آوری شیر و امکانات وجود نداشت، تا این‌که در سال ۲۰۰۴ وزارت زراعت از طریق سازمان خوراکه و زراعت ملل متحد(FAO) برنامه‌ی جمع‌آوری شیر را از ولایت لوگر آغاز کرد، آنها برای مالداران ابلاغ کردند، که شیر را از مالداران به قیمت مناسب خریداری می‎نمایند و به کابل انتقال می‌دهند، پول آن را هفته‌وار برای مال‌داران پرداخت می‌کنند».
احمدزی علاوه می‌کند، ما در سال ۲۰۰۶ به هم‌کاری سازمان خوراک و زراعت ملل متحد(FAO) و وزارت زراعت، آبیاری و مالداری از ولایت‌های میدان وردک و لوگر هفت‌ کوپراتیف در کابل دور هم جمع شدیم و اتحادیه لبنیات گذرگاه کابل را ایجاد و آغاز به‌کار کردیم که در روز اول از پنج قریه ولایت لوگر شیر جمع‌آوری کردیم، بخاطر این‌که مردم در اول آگاهی نداشت و شیر فروختن را نَنگ تلقی می‌کردند، در روز اول ۲۰ لیتر شیر جمع‌آوری کردیم، پس از ایجاد شرکت لبنیات گذرگاه، سازمان خوراکه و زراعت ملل متحد(FAO)  و وزارت زراعت به‌خاطر ای‌که مدت پروژه‌اش به  پایان رسیده بود، تصمیم گرفتند تا سرپرستی این کار را به عهده خود اتحادیه‌ها بگذارند و پس از آن خود اتحادیه کار آن را پیشبرد».
وی از سختی آغاز کار می‌گوید، در اول به مشکلات هم‌چون عدم موافقت مالداران به خاطر فروختن شیر مواجه بودیم، به باور آن‌ها شیر فروختن را ننگ می‌پنداشتند، و از این رو به مشکلات روبرو بودیم، خوشبختانه توانستیم قناعت آنها را حاصل نماییم و حالا مالداران از این کار می‌‌توانند به ساده‌گی مصارف فامیل شان را تامین کنند و سال گذشته تا سطح ۱.۴ میلیون لیتر شیر پروسس کردیم».
رییس اتحادیه لبنیات گذرگاه می‌گوید« فعلا اتحادیه لبنیات گذرگاه به گونه‌ی مستقل فعالیت می‌کند، که روزانه 5 هزار لیتر شیر را از ولایت میدان وردک و  لوگر جمع‌آوری می‌کنیم که در ولایت لوگر ده‌ نماینده‌گی جمع‌آوری شیر داریم و هم‌چنان  در ولایت میدان وردک پنج مرکز جمع‌آوری شیر داریم، شیر از مال‌داران به اساس فیصدی شحم خریداری می‌کنیم و پول آن را هفته‌وار برای مال‌داران پرداخت می‌کنیم تا آنها از این طریق درامد دوام‌دار داشته باشند».
وی در ادامه سخنانش علاوه نمود« ما به علاوه تولید مسکه، پنیر، دوغ، شیر پاستوریزه، ماست پاستروریزه، قیماق و چکه، فعالیت‌های دیگر را نیز مانند القاح‌مصنوعی، صحت حیوانی، تهیه خوراک متراکم از دانه‌های مختلف و هم‌چنان پروگرام آموزشی  مالداران را در چوکات اتحادیه ایجاد نمودیم، تا خانم‌ها و آقایان عضو اتحادیه سطح آگاهی شان بالا برود».
به باور وی، در شرایط کنونی خصوصا در کابل، مواد وارداتی مملو از مواد کیمیاویی است، و موثریت آن به انسان نسبت به تولیدات بومی کم است، ایجاد این‌گونه اتحادیه‌های خورد و بزرگ باعث تامین مصوونیت غذایی، ، تقویت اقتصاد ملی، حمایت مالداران و مصروفیت هم‌وطنان می‌گردد.

Latest news

Wed, Aug 11 2021 5:29 PM
Background image

Holding a Meeting on Collecting Horticultural Products

Asad 20; August 11, 2021
A meeting on how to collect horticultural products was held at the Ministry of Agriculture campus with presence of Shirshah Amiri, deputy minister of. . .

Mon, Aug 09 2021 2:12 PM
Background image

The first phase of Daikundi Valley Natural Resources Management Project completed

Asad 18: August 9, 2021
The Forest Rehabilitation Project, which was started by Directorate of Agriculture in cooperation with Aga Khan Foundation on May 1, 2019 to boost ecosystem has. . .

Mon, Aug 09 2021 12:36 PM
Background image

Three vegetable and fruit processing centers equipped in Balkh

Asad 18: August 9, 2021
Balkh Directorate of Agriculture, through a program to support to national priority program 2, with joint investment of 30% of the private sector and 70% of the. . .

BACK TO NEWS