رویای محمد یوسف با باغداری به حقیقت پیوست

mail-admin
رویای محمد یوسف با باغداری به حقیقت پیوست

۳ اسد ۱۳۹۸
محمد یوسف نام دارد و ساکن منطقه‌ی قُلبرس شهر تالقان مرکز ولایت تخار است. چین‌های پیشانی و آبله‌های دست‌های محمد یوسف نشان از زحمات و پشت‌کار وی در بخش زراعت را نشان می‌دهد.
محمد یوسف می‌گوید در کودکی در شرایط که او بزرگ شد زمینه تحصیل برایش فراهم نشد از این رو مجبور شده برای پیدا کردن لقمه نان حلال پیشه زراعت را انتخاب کند او این کار را در زمین‌هایی که از پدر برایش به میراث مانده بود، انجام داد و از این درک امرار معیشت می‌کرد.
محمد یوسف گرچند برای بهتر شدن اقتصاد خویش از هیچ تلاش دریغ نمی‌کرد مگر با تناسب قیمت پایین غله‌جات و حاصلات نه‌چندان خوب آن، پول مناسب نمی‌توانست به دست بیاورد.
از این که باغداری در منطقه وی زیاد رواج نداشت وی از اهمیت و ارزش باغداری نیز زیاد نمی‌دانست اما در سال ۲۰۱۴ میلادی شامل یکی از گروپ‌های باغداری پروژه ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت گردید. پروژه‌ی ملی باغداری و مالداری برایش دو جریب باغ شفتالو از نژاد «کله‌گربه» و «مایکریست» ساخت.
محمد یوسف می‌گوید گرچند در اوایل بالای ارزش باغداری زیاد باور نداشت اما سرانجام رویای وی با همین پیشه به حقیقت پیوست. او سال گذشته توانست حاصل دو جریب شفتالویش را در بدل ۳۰۰ هزار افغانی بفروشد و این رقم در سال جاری نیز فزایش خواهد یافت.
او ضمن تمجید از فعالیت‌های پروژه‌ی ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت، برای دهقانان در منطقه خویش و سایر مناطق ولایات زون شمال‌شرق خواهان افزایش و ادامه این فعالیت‌ها شد.
به گفته‌ی او، «پروژه‌ی باغداری و مالداری توانسته در دسترخوان مردم تغییرات مثبت به وجود آورده بیاورد و مردم نیازمند فعالیت‌های آن اند. همین پروژه‌ی وزارت زراعت است که در دشوارترین مناطق خدمات را برای دهقانان و مالداران عرضه می‌دارد.»