بانویی که زنده‌گی خود و ۲۰ خانم دیگر را بهبود بخشید

mail-admin
لطیفه، الگوی زنان فعال در بخش زراعت

لطیفه، الگوی زنان فعال در بخش زراعت:
بانویی که زنده‌گی خود و ۲۰ خانم دیگر را بهبود بخشید

اول اسد ۱۳۹۸
لطیفه باشنده‌ی قریه عقاب ولسوالی انجیل است. او با پشتکار و شوق و علاقه‌اش به دهقانی و پروسس محصولات زراعتی توانسته است زنده‌گی خود و ۲۰ بانوی دیگر را رونق ببخشد.
بانو لطیفه اکبری خانم فعال و موفقی است که به کشت و پرورش سبزیجات علاقه‌ی فراوان دارد. خانم اکبری کارش را ۱۲ سال قبل با یک گروپ ۲۰ نفری خانم‌ها و با سرمایه‌ی خیلی اندک یعنی یک هزار و ۶۰۰ افغانی آغاز کرد.
لطیفه که همین اکنون یک گروپ ۲۰ نفری خانم‌های پروسس‌کننده را مدیریت می‌کند، می‌گوید: «من کارم را از سرمایه بسیار ناچیز شروع کردم، آغاز خوبی نداشتم و با مشکلاتی زیادی دست‌وپنجه نرم کردم اما اکنون خوشحالم که نه تنها برای خود و خانواده‌ام یک منبع درآمد ایجاد کرده‌ام، بلکه برای تعداد زیادی از خانم‌ها و دهقانان نیز توانسته‌ام زمینه‌ی اشتغال را فراهم کنم.»
لطیفه با پشتکار فوق العاده‌اش در بخش پروسس محصولات زراعتی و با پشت پا زدن به همه‌ی مشکلات اجتماعی، همین اکنون به عنوان الگوی بانوان کارآفرین در قریه‌اش بدل گردیده است.
این خانم توانا می‌گوید روزانه نزدیک به ۵۰۰۰ افغانی از فروش سبزیجات پروسس شده به دست می‌آورد.
لطیفه روزانه ۳۵ تا ۴۰ خروار سبزی را از دهقانان قریه جهت پروسس به انواع و اقسام ترشی، مربا، جوس و صابون خریداری می‌کند و از این که در فروش دهقانان را کمک می‌کند، بسیار خرسند است.
خُلق خوش، زحمت‌کشی و فعالیت‌های چشم‌گیر لطیفه سبب شده است تا دو شرکت خصوصی برای فروش محصولات پروسس شده با این خانم قرارداد کنند.
لطیفه با پشتکار و زحماتش شامل برنامه‌های آموزشی ریاست زراعت شده و هم‌چنان توانست دو سال قبل از سوی ریاست زراعت هرات گل‌خانه‌ای را به مساحت ۳۰۶ متر به صورت تشویقی دریافت کند که این گل‌خانه نیز یک منبع خوب درآمد و کشت فصلی سبزیجات برای لطیفه شده است.
لطیفه می‌گوید: «ریاست زراعت هرات با راه‌اندازی صنف‌های آموزشی برای خانم‌ها در قسمت نگهداشت، برداشت، پروسس، بازاریابی و غیره... ظرفیت کاری ما را بیش‌تر ساخته و باعث شده است تا با شوق و علاقه‌ی زیاد به کارمان ادامه بدهیم.»
این بانوی توان‌مند آرزو دارد تا کارش را وسیع‌تر کند و برای خانم‌های زیادی زمینه اشتغال فراهم سازد.
او می‌گوید از این که اکثر خانم‌ها در روستاها از نبود زمینه‌های کاری رنج می‌برند، تلاش می‌کند تا در آینده برای خانم‌های زیادتر زمینه‌های کار فراهم کند.
پیام لطیفه به تمامی خانم‌های خانه این است: «تمام شما خانم‌های توانا و استعدادهای فوق‌العاده دارید، باید خودتان دروازه را به روی خود باز کنید تا دیگران توانایی‌های شما را ببینند.»
در اخیر، بانو لطیفه از ریاست زراعت هرات به خاطر حمایت و سهیم ساختن خانم‌ها در عملیات زراعتی تشکر کرد و خواستار تداوم فعالیت‌های این اداره برای خانم‌ها شد.