در برابر مافیا به هیچ قیمتی عقب‌نیشنی نمی‌کنم

وزیر زراعت در کنفرانس انکشاف مرغداری:
در برابر مافیا به هیچ قیمتی عقب‌نیشنی نمی‌کنم
۲۱ دلو ۱۳۹۷
نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری می‌گوید که او به هیچ قیمتی در برابر شبکه‌های مافیایی قاچاق محصولات مرغداری به داخل کشور، عقب‌نیشنی نمی‌کند.
نصیراحمد درانی که امروز در نخستین کنفرانس ملی انکشاف مرغداری صحبت می‌کرد، گفت که گروه‌های مافیایی نمی‌توانند کنترول را به‌دست گیرند. در این کنفرانس که صدها تن از مسوولان شرکت‌های تولید کننده محصولات مرغ‌داری نیز حضور داشتند، آقای درانی افزود: «در پیش روی شما و هم پیش روی مطبوعات عزیز تعهد می‌سپارم که به هیچ قیمتی عقب‌نشینی نمی‌کنم؛ ولو این که به خاتمه‌ عمرم تمام شود


وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، در اول ماه جدی امسال، واردات مرغ‌های پیر و گوشت‌های یخ‌زده به افغانستان را ممنوع کرد. این اقدام وزارت زراعت به منظور جلوگیری از شیوع بیماری‌ها و هم‌چنین انکشاف صنعت مرغ‌داری در داخل خود کشور صورت گرفت.
برخی از مرغداران می‌گویند که به‌دنبال اعلام ممنوعیت واردات مرغ‌های پیر در کشور، صنعت مرغ‌داری از حالت رکود خارج شده و رو به انکشاف گذاشته است.
وزیر زراعت، آبیاری و مالداری هم‌چنین گفت هرگاه سکتور شرکت‌ها و فارم‌دارانی که در عرصه‌ی تولید محصولات مرغ‌داری فعالیت دارند به این وزارت تعهد دهند که تا طی چند سال به بیلانس تجارتی را در عرصه‌ی واردات محصولات مرغ‌داری تغییر آورده می‌توانند، او حاضر است که واردات محصولات مرغ‌داری را از بیرون کشور کاملاً ممنوع کند
وزیر زراعت در عین حال به تولید تخم‌های نطفه‌ای و دانه‌ی مرغ توسط بخش سکتور خصوصی در داخل کشور تاکید کرد و گفت هر گاه اقدامات لازم در این زمینه‌ها صورت نگیرد، افغانستان در عرصه‌ی تولید محصولات مرغ‌داری به خودکفایی کامل نخواهد رسید. آقای درانی می‌گوید که هنوز هم «کلید حرکت» سکتور مرغ‌داری به دست دیگران است. او ابراز امیدواری که سکتور خصوصی در بخش تولید تخم‌های نطفه‌ای و دانه‌ی مرغ نیز در جریان سال جاری مالی توجه کنند.
نصیراحمد درانی گفت که وزارت زراعت در زمینه‌ دست‌رسی تولیدکننده‌گان محصولات مرغ‌داری به قرضه و واکسین باکیفیت نیز با سکتور خصوصی همکاری می‌کند.
رحیم‌الله سمندر رییس هیات عامل اتاق‌های صنعت و معدن نیز، در این کنفرانس، از سکتور مرغ‌داری به عنوان یکی از سکتورهای مهم در عرصه‌ی کاریابی در افغانستان یاد کرد و گفت که حدود چهارصد هزار نفر در این سکتور به صورت مستقیم و غیرمستقیم کار می‌کنند.
در همین‌حال، معروف ظفر رییس اتحادیه ملی مرغ‌داران افغانستان، می‌گوید که پس از منع شدن واردات مرغ‌های پیر به کشور، ۴۶ مرغداری دیگر آغاز به فعالیت کرده و ظرفیت تولید ۱۹۶ قطعه مرغ را در یک دوره دارند
با این حال، عبدالخلیل رحمانی رییس دارالانشای اتحادیه‌ی ملی مرغ‌داران، می‌گوید که افغانستان سالانه بیش‌تر از ۲۹۵ هزار تن گوشت مرغ نیاز دارد که سالانه حدود ۲۱۹ هزار تن آن در داخل کشور تولید می‌شود. به گفته‌ی او، سالانه حدود یک میلیارد و ۱۶۰ میلیون تخم مرغ در افغانستان به مصرف می‌رسد و ۹۸۱ میلیون آن در داخل کشور تولید می‌گردد. هم‌چنین افغانستان سالانه به ۱۷۰ میلیون قطعه جوجه‌مرغ یک‌روزه ضرورت دارد و از این میان، ۲۱ میلیون آن در داخل کشور تولید می‌شود. هم‌چنین افغانستان سالانه ۵۶۴ تن دانه مرغ نیاز دارد که ۲۹۰ هزار تن آن در داخل کشور تولید می‌شود.
معلومات اتحادیه ملی مرغ‌داران نشان می‌دهد که در سراسر کشور هشت هزار و ۶۵۹ فارم تولید مرغ گوشتی وجود دارند که از این میان شش هزار و ۲۴۰ فارم آن فعال‌اند و سالانه ۲۱۹ هزار تن گوشت مرغ تولید می‌کنند.