با منع واردات مرغ‌های پیر، ۱۷ مرغداری بزرگ دوباره به فعالیت آغاز کردند

۱۶ جدی ۱۳۹۷

اتحادیه‌ی ملی مرغداران افغانستان می‌گوید که منع واردات مرغ‌های پیر از سوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، باعث فعالیت دوباره‌ی ۱۷ مرغداری بزرگ با ظرفیت‌های هشت هزار تا ۱۲ هزار و نیز اشتغال‌زایی برای ده‌ها تن در این زمینه شده است.
پس از این که نصیراحمد درانی، طی حکمی، به همه‌ی واحدهای اداری محلی و قرنطین‌استیشن‌ها دستور داد که از واردات مرغ‌های پیر و یخ‌زده جلوگیری کنند، اتحادیه‌ی ملی مرغداران می‌گوید که تقاضای بازار به مرغ‌های داخلی بیش‌تر شده و حالا در کنار آغاز دوباره‌ی فعالیت ۱۷ مرغداری، پنج دستگاه بزرگ چوچه‌کشی نیز فعال شده‌اند تا به فارم‌های بیش‌تر، چوچه‌مرغ فراهم کنند. این دستگاه‌ها در یک ماه، ۷۹۰ هزار چوچه مرغ را در کابل و بلخ تولید می‌کنند.
اتحادیه‌ی ملی مرغ‌داران در اطلاع تازه‌اش گفته است که میزان چوچه‌ریزی دستگاه‌ها و فارم‌های تولید چوچه‌مرغ در کشور، پس از منع واردات مرغ‌های پیر و گوشت‌های یخ‌زده‌ی آن‌ها، ۱۵ درصد بیش‌تر شده است.
اتحادیه‌ی ملی مرغداران در اطلاعیه‌اش نوشته است : «بدین‌وسیله مراتب قدردانی و سپاس اتحادیه‌ی ملی مرغداران افغانستان را از حسن همکاری خدمات خالصانه و زحمات بی‌شایبه‌ی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری نصیراحمد درانی، ابراز می‌کنیم
واردات مرغ‌های پیر و گوشت‌های یخ‌زده‌ی آن، به روز اول جدی ۱۳۹۷، توسط وزارت زراعت منع شد. با منع شدن این واردات، وزارت زراعت به شدت در جلوگیری از خرید و فروش این مرغ‌های خارجی تلاش می‌کند. چنان‌که به تازه‌گی در شماری از ولایت‌ها، از جمله ولایت هرات، مرغ‌های پیر خارجی‌ای که به صورت قاچاقی وارد افغانستان می‌شد، کشف و دفن شده است.
روند منع واردات این مرغ‌ها، به منظور حفاظت از صحت شهروندان و جلوگیری از سرایت بیماری‌های مرغ‌های خارجی با جدیت بیش‌تر و در همکاری با نهادهای مرتبط، ادامه می‌یابد. اگر چی هنوز هم بر اساس گزارش‌ها، از برخی بندرها مرغ‌های پیر به صورت قاچاقی به کشور وارد می‌شود، اما کارمندان وزارت زراعت در ولایات، به صورت جدی موضوع را پی‌گیری و از واردات مرغ‌های پیر جلوگیری می‌کنند.