دهلیز هوایی افغانستان-چین توسط رییس جمهور افتتاح شد

۱۵ عقرب ۱۳۹۷
محمداشرف غنی رییس‌جمهور افغانستان، صبح امروز دهلیز هوایی افغانستان-چین را با حضور شماری از مقام‌های دولتی و مسوولانی از سفارت چین در کابل، افتتاح کرد. قرار است نخستین محموله‌ی بیست متریک تنی جلغوزه افغانستان از طریق این دهلیز به چین صادر شود.
رییس‌جمهور در مراسم افتتاح این دهلیز گفت: «بالای خزانه‌های پنهانی افغانستان چون جلغوزه، پسته و زیره توجه جدی صورت می‌گیرد.» او از آغاز روند صدور جلغوزه به چین به عنوان یک روز تاریخی یاد کرد و افزود که پس از این همه ساله ۱۵ عقرب به عنوان روز ملی جلغوزه تجلیل خواهد شد.
اشرف‌غنی ابرازداشت که مفکوره‌ی صدور جلغوزه به خارج از کشور، برای نخستین‌بار توسط مردم به ویژه باشندگان ولایت‌های خوست، پکتیا و پکتیکا مطرح شد. رییس‌جمهور با ابراز قدردانی از طرح این مفکوره، گفت که انکشاف هربخش ثروت افغانستان نیازمند همکاری تمام مردم است.
رییس‌جمهور غنی در حال تاکید کرد که افغانستان نباید به صدور بیست متریک تن جلغوزه اتکا کند. او گفت که میزان صادرات باید بالا برود. آقای غنی در عین‌حال افزود که پس از تمامی محصولات افغانستان با نام خود این کشور در بازارهای جهانی عرضه خواهد شد.
اشرف‌غنی هم‌چنین در سخنرانی خود به کمک‌های جامعه جهانی طی نزدیک به دو دهه اخیر به افغانستان نیز اشاره کرد و گفت هرچند این کمک‌ها قابل قدر بوده اما شهروندان افغانستان را تنبل ساخته است. رییس‌جمهور افزود در دنیا هیچ کشوری نیست که از طریق کمک‌های خارجی توانسته باشد به طبقه‌ی متوسط مردم رسیدگی کرده باشد. به گفته‌ی او، اصلی‌ترین عامل رسیدگی به این طبقه، سرمایه‌گذاری بالای منابع داخلی است. رییس‌جمهور می‌گوید که اکثریت شهروندان افغانستان در بخش‌های مالداری و زراعتی مصروف هستند و از همین‌رو نیاز است تا هرقلمی از تولیدات داخلی به زنجیره‌ی ارزشی مبدل شود. آقای غنی گفت که این مساله می‌تواند به آبادی قریه‌ها و سرازیر شدن پول شود.
اشرف‌غنی در عین‌حال، به پروسس اقلام صادراتی در داخل کشور نیز تاکید کرد و گفت تنها صدور مواد خانم نمی‌تواند مشکلات را حل کند.
هم‌چنین، لیو جینگسون شاژدافر سفارت چین در کابل نیز، نسبت به افتتاح دهلیز هوایی میان افغانستان و چین ابراز خرسندی کرده گفت که تولیدکنندگان و تاجران افغانستان می‌توانند محصولات زراعتی شان را به قیمت‌های مناسب به چین صادر کنند. آقای جینگسون گفت که چین مارکیت مناسب برای محصولات زعفران، جلغوزه و انار افغانستان است. به گفته‌ی او، قرار است سال آینده روند صدور انار افغانستان به چین نیز آغاز شود.
لیو جینگسون می‌گوید که چین بازار مناسب برای محصولات زراعتی افغانستان به شمار می‌رود و دولت افغانستان باید از این فرصت بهره‌ی مناسب ببرد. او با اشاره کثرت نفوس کشورش، گفت هرگاه هرشهروند چینی سالانه صد گرام از محصولات باغ‌داری افغانستان را خریداری کنند، سالانه نیاز است تا افغانستان ۱۳۰ هزار متریک تن میوه به چین صادر کند. مقداری که به گفته‌ی شاژدافیر سفارت چین بیشتر از ظرفیت تولید در افغانستان است.
در همین‌‌حال، محمدیونس مومند معاون تجارتی هیات مدیره اتاق تجارت و صنایع افغانستان، می‌گوید که با آغاز روند صدور جلغوزه به چین، رقم صادرات کشور افزایش خواهد یافت. آقای مومند که میزان صادرات سه ماه قبل، به ۶۵ میلیون دالر رسیده بود و با آغاز صدور جلغوزه، این رقم به ۶۷ میلیون دالر خواهد رسید.
محمدیونس مومند در عین‌حال تاکید کرد که پس از محصولات افغانستان با نام و هویت خود این کشور صادر خواهد شد. آقای مومند گفت که کار بالای ایجاد فابریکه‌های پروسس محصولات باغ‌داری ادامه دارد و ایجاد این فابریکه‌ها به صدور اقلام تجارتی بنام خود افغانستان کمک می‌کند.
افغانستان از مهم‌ترین کشورهای تولیدکننده‌ی جلغوزه به شمار می‌رود. میزان تولید جلغوزه در کشور به ۲۳ هزار متریک تن در سال رسیده است.