در اولین پرواز دهلیز هوایی به چین، ۲۰ تن جلغوزه صادر شد

۱۵ عقرب ۱۳۹۷
محمداشرف غنی رییس جمهور افغانستان، صبح امروز دهلیز هوایی افغانستان-چین را با صدور ۲۰ تن جلغوزه به چین افتتاح کرد. محموله‌ی ۲۰ تنی جلغوزه از طریق این دهلیز به چین صادر شد.
رییس‌جمهور در مراسم افتتاح این دهلیز گفت: «بالای خزانه‌های پنهانی افغانستان چون جلغوزه، پسته و زیره توجه جدی صورت می‌گیرد.» او از آغاز روند صدور جلغوزه به چین به عنوان یک روز تاریخی یاد کرد و افزود که پس از این همه ساله ۱۵ عقرب به عنوان روز ملی جلغوزه تجلیل خواهد شد.
رییس‌جمهور غنی در عین حال تأکید کرد که افغانستان نباید به صدور ۲۰ تن جلغوزه اتکا کند و میزان صادرات باید بیش‌تر شود. رییس جمهور در عین حال افزود که پس از این، همه‌ی محصولات افغانستان با نام خود این کشور، به بازارهای جهانی عرضه خواهد شد.
رییس جمهور هم‌چنان به پروسس اقلام صادراتی در داخل کشور نیز تأکید ورزید و گفت تنها صدور مواد خانم نمی‌تواند مشکلات را حل کند.
در همین حال، نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری گفت که به اساس هدایت‌ها و راهنمایی‌های رییس جمهور، پیش‌زمینه‌های تهیه، پروسس و صدور جلغوزه به چین فراهم شد. آقای درانی هم‌چنان گفت: «مطمین هستم که بازار چین، سکتور خصوصی افغانستان را وامی‌دارد تا روی پروسس جلغوزه در کشور سرمایه‌گذاری و سهم ملی شان را ادا کنند
وزیر زراعت گفت: «ما اعلام می‌داریم که برای ایجاد فابریکه‌های پروسس جلغوزه و معیاری‌سازی صادرات، سکتور خصوصی را کمک می‌کنیم
هم‌چنین، لیو جینگسون شارژدافر سفارت چین در کابل نیز، نسبت به افتتاح دهلیز هوایی میان افغانستان و چین ابراز خرسندی کرده گفت که تولیدکننده‌گان و تاجران افغانستان می‌توانند محصولات زراعتی‌شان را به قیمت‌های مناسب به چین صادر کنند. آقای جینگسون گفت که چین مارکیت مناسب برای محصولات زعفران، جلغوزه و انار افغانستان است. به گفته‌ی او، قرار است سال آینده روند صدور انار افغانستان به چین نیز آغاز شود.
هم‌چنان محمدیونس مومند معاون تجارتی هیات مدیره اتاق تجارت و صنایع افغانستان، گفت که با آغاز روند صدور جلغوزه به چین، رقم صادرات کشور افزایش خواهد یافت. آقای مومند گفت که میزان صادرات سه ماه قبل، به ۶۵ میلیون دالر رسیده بود و با آغاز صدور جلغوزه، این رقم به ۶۷ میلیون دالر خواهد رسید.
آقای مومند تاکید کرد که پس از این، محصولات افغانستان با نام و هویت خود این کشور صادر می‌شود. آقای مومند گفت که کار بالای ایجاد فابریکه‌های پروسس محصولات باغ‌داری ادامه دارد و ایجاد این فابریکه‌ها به صدور اقلام تجارتی به نام خود افغانستان کمک می‌کند.
افغانستان از کشورهایی است که بهترین و بیش‌ترین جلغوزه‌ی جهان را تولید می‌کنند. میزان تولید سالانه‌ی جلغوزه ۲۳ هزار تن است.