نمایشگاه منطقه‌ای هند -افغانستان در ممبی گشایش یافت

۲۱ سنبله ۱۳۹۷
دومین همایش «گذار به سوی رفاه: نمایشگاه بین‌المللی تجارت و سرمایه‌گذاری میان هند و افغانستان» با حضور رییس اجرایی، دکتر محمدهمایون قیومی مشاور ارشد رییس جمهور در امور زیربناها و سرپرست وزارت مالیه، نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری، وزیر تجارت و صنایع ایالت مهاراشترای هند، جان بس سفیر امریکا در افغانستان و مهمانان و تاجران به کارش آغاز کرد.
در این نمایشگاه افزون بر دیگر کالای تجارتی، محصولات زراعتی و مالداری افغانستان، نیز به نمایش گذاشته می‌شود.
عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور در این نمایشگاه گفت: «خوشبینم که نمایشگاه امسال ممبی موفقیت‌های نمایش سال قبل را تکرار می‌کند و بر نقش و تأثیر جغرافیایی خود می‌افزاید. سرمایه‌گذاران افغان از بخش‌های مختلف به شمول کالای لوکس، زراعت، انرژی، صحت عامه آموزش و پرورش، معادن، صنایع ثقیله و دیگر بخش‌ها در این نمایشگاه حضور دارند.»
محمدهمایون قیومی، مشاور ارشد رییس جمهور در امور زیربناها و سرپرست وزارت مالیه گفت: «از همکاری‌های همیشه‌گی هند ابراز خرسندی می‌کنیم و فعالیت همکارانی را که در برگزاری این نمایشگاه نقش دارند، نیز میِ‌ستایم.»
در این نمایشگاه، محصولات زراعتی، صنایع دستی و سنگ‌های قیمتی نیز به نمایش گذاشته شده است.
هم‌چنان جان بس سفیر امریکا در افغانستان که به منظور اشتراک در محفل افتتاح دومین نمایشگاه سالانه تجارت و سرمایه‌گذاری منطقه‌ای هند-افغانستان زیر نام «گذار به سوی رفاه» در شهر ممبی هند حضور داشت. نمایشگاه امسال که در آن بیش از دو هزار شرکت‌کننده‌ی افغان، هندی و بین‌المللی حضور به هم رسانیده‌اند، از طرف دولت ایالات متحده و از طریق اداره‌ی انکشافی بین‌المللی ایالات متحده تمویل شده است.
هدف از برگزاری این نمایشگاه ایجاد فرصت‌های تجارتی در عرصه‌های زراعت، صحت، تعلیم و پرورش، صنعت، معدن و سایر سکتورها است.
قرار است در این نمایشگاه، ده‌ها قرارداد میان طرف‌های خارجی و صادر کننده‌گان افغان امضا شود که نقش برجسته‌ای در بلند بردن میزان صادرات افغانستان خواهد داشت.